Інтерпол. Міжнародна організація кримінальної поліції

ДНК термінали - «Генетичний відбиток пальця»

Дизоксирибонуклеїнової кислоти (ДНК) молекули містять інформацію про клітини, що живуть у людському тілі. Вони також керують спадкуванням характеристик від батьків до нащадків. За винятком ідентичних близнюків ДНК кожної людини унікальна. Вивчення ДНК при розслідуванні злочинів має потенційну можливість зв'язати ланцюжки злочинів і з'ясувати роль підозрюваних у скоєнні злочину. З допомогою ДНК можна також доводити непричетність підозрюваного.

У поліцейських дослідженнях профіль, наданий ДНК терміналом Інтерполу, не містить інформації щодо фізичних або психологічних характеристик людини або хвороб, чи схильності до хвороб. Ця база даних має перелік чисел, заснованих на зразку ДНК людини, і цей числовий код може використовуватися для ідентифікації особи.

Перший крок в одержанні ДНК профілю для порівняння - збирання зразків із місця злочину (події) і відбирання зразків у жертв та підозрюваних. Зразки звичайно одержують із крові або волосся, рідин тіла. Внаслідок прогресу в галузі ДНК технології експерти мають можливість одержувати зразки ДНК із мікрочастин, знайдених у місцях здійснення злочинів чи подій. Використовуючи наукові методи, із зразків установлюється кінцевий генетичний профіль, який можна порівняти з іншими генетичними профілями у межах баз даних.

Інтерпол підтримує збільшення використання копій ДНК у міжнародних поліцейських розслідуваннях на всіх рівнях у чотирьох головних галузях діяльності:

- контроль експертної групи - група судових експертів і старших дослідників, які радять Інтерполу (радники);

- підтримка влади у державах-учасницях у створенні та розширенні національних ДНК баз даних і роботи щодо стандартизації акредитаційних вимог для судових лабораторій, з метою гарантування цілісності та відповідності зразків при дослідженнях;

- ДНК-портали забезпечують передачу даних ДНК профілів між двома або більше країнами для порівняння профілів, які відповідають стандартам Інтерполу в централізованій базі даних. Слідчі можуть мати доступ до баз даних через їхнє Національне Центральне Бюро шляхом використання безпечної глобальної системи комунікацій, 1-24/7 Інтерполу. Відомості про ДНК поширюються за допомогою конференції користувачів системи, яка проходить кожні два роки. Конференція вивчає події в ДНК дослідженнях і заохочує широке поширення використання кращих методів у галузі ДНК.

- технологія кримінального розшуку - регіональна підтримка процесів розвитку кримінальної ідентифікації.

Більша кількість профілів означає більшу можливість успішної ідентифікації в ДНКбазах даних Інтерполу. Незважаючи нате, що вони були розпочаті тільки нещодавно, вже ідентифіковано безліч потенційних ототожнень профілів, представлених державами-учасницями і продовжується представлення профілів, що належать арештованим особам з місць скоєння злочинів, які належать як живим особам, так і невпізнаним трупам.

Важливо звернути увагу на те, що Інтерпол служить тільки як система для розподілу інформації і не має ніяких номінальних даних, які ототожнюють ДНК-профіль з будь-яким індивідуумом. Держави-учасниці зберігають право власності на бази даних ДНК-профілів і керують ними (передачею, доступом, зміною і знищенням) відповідно до їхніх національних законів. А Інтерпол забезпечує на міжнародному рівні максимальну гнучкість і безпеку у використанні ДНК-копій у боротьбі проти злочинів і тероризму.