Інтерпол. Міжнародна організація кримінальної поліції
Інтерпол і торгівля наркотиками
Зловживання наркотиками і проблеми, пов'язані з цим, продовжують зростати у більшості частин світу. Глобальне зловживання і проблеми, пов'язані з торгівлею, стають більш складними, в основному завдяки: політичним і економічним змінам у всьому світі, які призводять до все більшого відкриття кордонів між багатьма країнами; появи більш багатого класу наркоманів, які мають все доступніші мінімальні доходи, які вони можуть витрачати на так звані «регіональні» наркотики; підвищення попиту та пропозиції за майже всіма позиціями синтезованих речовин; а також культурними змінами, викликаними глобалізацією і швидкісним ростом міжнародних комунікацій.
Торгівля наркотиками втягує в обіг виробників, кур'єрів, постачальників, дилерів і користувачів у всіх 184 державах - учасницях Організації. Це не перебільшення; щоб змалювати поточну ситуацію в даній галузі як суспільну проблему, варто навести найпростіші приклади. Пігулки «Екстезі», вироблені в Європі, призначені для продажу в Північній Америці, Південно-Східній Азії, Океанії або Східній Європі, у той час як Південна Америка постачає кокаїн, рух якого закінчується в місцях, настільки віддалених і різних, як Канада, Південна Африка та Італія.
Торгівля наркотиками найчастіше пов'язана з іншими серйозними злочинами, типу контрабанди людьми, організованої проституції та підробки туристичних документів. Ця торгівля також найчастіше використовується як засіб для фінансування більш страшних і руйнівних дій злочинних і терористичних організацій у зв'язку з наявністю надприбутків та переваг, що отримуються з відносно мінімальними витратами часу і капіталів.
Міжнародна торгівля наркотиками
Дослідження питань виробництва і продажу наркотиків проводяться відповідними місцевими та національними владами. Роль контролю за наркотиками Інтерполом звужується до вивчення та ідентифікації нових тенденцій у торгівлі наркотиками злочинними організаціями, які працюють на міжнародному рівні, а також підтримці у здатності Національних центральних бюро Інтерполу припиняти такі злочинні дії.
Щоб виконувати свою унікальну роль, Інтерпол збільшує обсяги і розширює співпрацю й обмін інформацією між його НЦБ, використовуючи 1 -24/7, глобальну поліцейську систему комунікацій (зв'язку) Організації. Інтерпол прагне задовольнити потреби національних і міжнародних правоохоронних органів, стурбованих незаконним виробництвом, торгівлею і зловживанням наркотиками та психотропними речовинами з питань:
- збору та аналізу даних, отриманих від держав - учасниць для обліку стратегічних і тактичних відомостей;
- інформації та поширення такої інформації зацікавленим країнам;
- підтримки міжнародних досліджень наркотиків;
- координування досліджень наркотиків, в які втягнуто не менше двох держав - Учасниць;
- організації робочих зустрічей між двома або більше державами-учасницями, в яких Інтерпол має справи з питань розслідувань;
- організації регіональних або глобальних конференцій з визначених тем про наркотики, мета яких полягає у тому, щоб оцінити ступінь специфічної проблеми наркотиків, обміну інформацією щодо найостаннійших методів досліджень;
- посилення співпраці в межах правоохоронних колективів. Поліцейські офіцери, експерти Інтерполу поділяють наркотики на
чотири найчастіше використовувані наркотики: гашиш, кокаїн, героїн і синтетичні наркотики. Нещодавні проекти та ініціативи включають :
- реорганізацію та розширення глобальної бази даних Інтерполу з кокаїну, каталогу продуктів з відмінними емблемами на пакетах кокаїну;
- міжнародні сесії з навчання щодо синтетичних наркотиків;
- вивчення організованих злочинних груп, відповідальних за торгівлю героїном у Центральній Азії;
- простежування розширення великомасштабної торгівлі кокаїном у раніше незачеплених регіонах типу Західної Африки.
Підвідділ з боротьби з наркотиками Інтерполу одержує інформацію щодо істотних подій у галузі торгівлі наркотиками, ґрунтуючись на аналізі повідомлень, переказаних між НЦБ Інтерполу і регіональних офісів, поширених у національних виданнях з міжнародного права, які походять від митної та поліцейської влади, з інформації, яка відкрито виходить, і отриманих внаслідок співпраці з іншими уповноваженими міжнародними організаціями.
Існує чотири ключових ініціативи підтримки інформації про наркотики:
- тривожні повідомлення про наркотики розроблені для того, щоб попередити правоохоронців щодо унікальних випадків, нових методів або можливих тенденцій незаконного обігу наркотиків, негайно через 1 -24/7. Упродовж декількох хвилин інформація і зображення (фотографії) можуть бути поширені НЦБ в усьому світі. Нещодавно тривожне повідомлення було переказано з метою оповістити правоохоронну владу про відомості щодо поштових пакетів, які містили папки з файлами, зробленими з пластичного кокаїну, який міг бути надалі перероблений у порошкову форму;
- щотижневий скорочений огляд з наркотиків - резюме щотижневих конфіскацій, вилучень, зібраних із більш ніж 6000 нових фактів конфіскації наркотиків. Щорічне інформаційне видання Інтерполу про злочинність дозволяє державам-учасницям бачити правоохоронну діяльність в інших регіонах у реальному часі;
- надання відомостей про наркотики - резюме тенденцій торгівлі, що з'являються у регіональній діяльності;
- виробнича підтримка - надання в необхідних цілях відомостей про підготовку пов'язаних з наркотиками поліцейських операцій у Генеральному секретаріаті Інтерполу, а також у регіональних офісах і НЦБ.
Інтерпол також підтримує співпрацю з Організацією Об'єднаних Націй, її спеціалізованими агенціями та іншими міжнародними і регіональними організаціями, які здійснюють контроль за наркотиками.
Підвідділ у боротьбі з незаконним обігом наркотиків розташований у межах 2 Поліцейського відділу зі злочинів Генерального секретаріату інтерполу. Це - зосередження професійної і технічної експертизи з контролю за наркотиками в межах структури Інтерполу. Власне кажучи, ця структура діє як фільтр для збирання, зіставлення, аналізу і поширення пов'язаної з наркотиками інформації. Цей підрозділ також є індикатором ситуації з наркотиками у глобальному масштабі. Підрозділ координує міжнародні дослідження і підтримує зв'язки з Організацією Об'єднаних Націй, її спеціалізованими агенціями та іншими міжнародними та регіональними організаціями, втягнутими в дії з контролю за наркотиками. Одна із його важливих функцій полягає в тому, що підрозділ повинен служити головним джерелом професійного та технічного висновку з питань наркотиків для структур Інтерполу, таких як Генеральна Асамблея, Виконавчий комітет і Національне центральне бюро.
Місія підвідділу з наркотиків полягає в тому, щоб зміцнювати співпрацю серед держав - учасниць і стимулювати обмін інформацією між усіма національними і міжнародними правоохоронними організаціями, зацікавленими в протидії незаконному виробництву, поширенню і використанню наркотиків та психотропних речовин. Підвідділ обслуговує держави - учасниці в галузях:
- збирання інформації;
- відповіді на міжнародні запити з досліджень наркотиків;
- збирання та аналізу даних, отриманих від держав-учасниць для стратегічного і тактичного наукового планування, узагальнень наукових даних і поширення цих повідомлень зацікавленим державам-учасницям;
- ідентифікації міжнародних організацій з торгівлі наркотиками;
56
- координації міжнародних досліджень наркотиків при взаємодії у процесі не менше двох держав - учасниць Організації;
- проведення робочих зустрічей за участю двох або більше держав, де правоохоронні органи, які ведуть боротьбу з незаконним обігом наркотиків, ідентифікували загальні зв'язки у справах, що розслідуються у тих державах-учасницях, для обміну інформацією та встановлення майбутньої стратегії;
- організація регіональних або всесвітніх зустрічей за визначеними темами стосовно наркотиків. Мета таких зустрічей включає оцінку ступеня специфічності проблеми наркотиків, обмін інформацією щодо найостаннійших наукових методів досліджень.
Наявність безлічі країн-учасниць ставить Інтерпол в унікальну ситуацію знання про те, що відбувається в усьому світі в галузі торгівлі наркотиками.
Синтетичні наркотики
Оскільки популярність синтетичних наркотиків зросла, одночасно кількість конфіскацій збільшилася. Згідно з даними міжнародного комітету Організації Об'єднаних Націй з контролю за наркотиками, всесвітня кількість споживачів стимуляторів типу амфетамінів більша, ніж загальна кількість споживачів кокаїну та героїну. UNODC далі повідомляє, що кількість конфіскацій (вилучень) синтетичних наркотиків знаходиться на другому місці, поступаючись тільки всесвітнім вилученням гашишу (у формах смоли і трав'яної). Інформація, повідомлена державами - учасницями Інтерполу, підтверджує поширення виробництва і торгівлі амфетамінами. Глобальна поява синтетичних наркотиків - велика проблема для всієї правоохоронної влади. У той час явище «рейва» також призвело до сплеску використання метам-фетамінів. Хоч амфетаміни типу MDMA розглядаються насамперед як наркотик, яким зловживають підлітки, спостерігається тенденція до збільшення віку споживачів.
Через те, що таємні лабораторії з виробництва наркотиків можуть бути розташовані в будь-якій частині світу, торгівля синтетичними наркотиками може становити внутрішню чи міжнародну проблему. Ніяка окрема організована злочинна група або регіон не домінують у торгівлі синтетичними наркотиками, що доведено збільшенням кількостей розкриття та вилучень лабораторій і наркотиків у кожній частині світу.
Хоч є істотні розбіжності у складності таємних лабораторій, особливо з виробництва амфетамінів і метамфетамінів, таємні лабораторії можуть бути розташовані де завгодно у світі, у випадках витікання з законного обігу необхідних хімічних компонентів та сировини.
Північна Америка, особливо Сполучені Штати, стоїть перед двохас-пектною загрозою з боку метамфетамінів. Згідно з даними адміністрації з контролю за наркотиками Сполучених Штатів (DEA), 65 % метамфетамінів, доступних у США, вироблено в Мексиці, а інше виготовлено в таємних лабораторіях США. Хоча кількість великомасштабних лабораторій, вилучених у США, зменшилася, у недавньому минулому кількість маленьких імпровізованих лабораторій збільшилася. Згідно з даними правоохоронних органів, більше ніж 10000 таємних лабораторій було розкрито в США у 2003 р. Кількість метамфетамінових лабораторій, виявлениху Канаді, була набагато меншою. Південно-Східна Азія стала ключовою областю з виробництва синтетичних наркотиків, особливо метамфетамінів. Інтерпол відіграє активну роль у справі збирання інформації щодо великомасштабного виробництва синтетичних наркотиків і втягнутих у їхній незаконний обіг кримінальних організацій.
890 мільйонів людей мають доступ до Інтернету, більшість в Азії, Європі та Північній Америці. Злочинці одержують вигоди від користування електронною поштою, мають діалогову співпрацю і гарантовані комунікації для зв'язку. Потенціал для зловживання залишається істотним, тому що регулювання і керування Інтернетом здійснюється приватними компаніями.
Кількість злочинців, яка збільшується, використовує Інтернет як середовище для обміну інформацією щодо наркотиків або методів їхнього виробництва і порад про те, де і як одержати прекурсори та устаткування для виробництва синтетичних наркотиків.
Героїн
Протягом останніх часів Південно-Західната Південно-Східна Азії залишалися основними регіонами незаконного культивування маку, незважаючи на знищення і програми заміни врожаю, виконані в цих регіонах. У 1999 р. незаконне виробництво опіуму, за оцінками експертів, складало 6600 тонн проти 4000 тонн у 1998 р. Збільшення виробництва пов'язано з підвищеним урожаєм у Південно-Західній Азії афганських зернових культур маку. Ця область у Південно-Західній Азії, яка включає кордони Афганістану і Пакистану, відома під назвою «Золотий Півмісяць».
У Південно-Східній Азії, в області «Золотий Трикутник» (де Мьянма, Таїланд і Лаос з'єднуються), Мьянма залишається, як і колись, головною країною - виробником опіуму (виробництво, за оцінками експертів, складає приблизно 1500 тонн на рік).
У західній півкулі Мексика і Колумбія є основними виробниками опіуму. Щорічне виробництво в Мексиці складає близько 40 тонн і в Колумбії - близько 60 тонн.
Морфій
Незаконний рух морфію-сирцю триває. Інформація, отримана Інтерполом, вказує на те, що величезні кількості морфію-сирцю, виробленого в лабораторіях у Хелманді, області Афганістану, транспортувалися сухопутними шляхами через Іран у Туреччину для перетворення на героїн.
Більше ніж 36 тонн героїну було вилучено у 1999 р: близько 19 тонн - в Азії, приблизно 15 тонн у Європі і більше ніж дві тонни було вилучено в іншому місці.
Встановлено, що протягом 1999 р. більше ніж 80 % героїну, вилученого в Європі, транспортувалося через Балканський маршрут. Колишня Югославська частина цього маршруту, який був перерваний протягом багатьох років через громадянську війну, очевидно, повторно відкрилася для руху наркотиків і продовжувала активно використовуватися далі.
TIR-вантажівки продовжували залучатися для транспортування героїну, але зниження частоти в їхньому використанні було відзначено в наступні роки. Вони були використані для транспортування героїну тільки у 30 % випадків проти 70 % п'ять років тому.
Більшість наркотиків, вилучених на Балканському маршруті, було призначено для країн Європейського союзу, де кількість наркоманів складає від півмільйона до одного мільйона. Потенційна загроза героїну виходить від осіб, зайнятих його контрабандою через Центральні азіатські республіки в Європу: Центральні азіатські республіки (Казахстан, Узбекистан, Киргизстан, Туркменія і Таджикистан) стають центрами скупчення опіуму і руху героїну з Афганістану, який спрямовується в Росію і Західну Європу. Більше ніж 65 % афганського опію експортується через ці країни.
Невелика кількість героїну ввозиться контрабандою найчастіше наземними транспортними засобами, переважно через автобуси і вантажівки. Починаючи з 1998 p., авіалінії також використовуються організаціями торгівлі. Жінки-кур'єри часто завербовуються для перевезення шляхом приховування героїну в багажі або в природних порожнинах тіла. Москва та інші російські міста стають перевалочними пунктами під час перевезення наркотиків залізницею і повітряними шляхами. Героїн далі транспортується в західні європейські країни з Росії. Величезна розбіжність спостерігається у цінах героїну між перевалочними пунктами і місцями призначення, що значно стимулює такий рух.
Торговці наркотиками
Що ж до організації руху героїну в Європі, то вона все ще залишається значною мірою в руках турецьких злочинних синдикатів, але етнічні албанці йдуть у даному напрямку недалеко за ними. Останні були особливо активні у Швейцарії, Норвегії, Швеції і Балканських країнах і склали більше 15 % торговців наркотиками, заарештованих в Європі. Як це не парадоксально, спостерігалося деяке зниження кількості заарештованих албанських торговців, але їхні мережі стають усе більш і більш впливовими. Причина цього в тому, що вони намагаються не викликати підозри, албанські організації використовують усе більше і більше кур'єрів, в основному з країн Центральної або Західної Європи (болгари, поляки, німці, чехи).
Західноафриканські піддані часто використовували азіатські аеропорти подібні до Бангкока, Мумбаї, Делі, Тегерану, Карачі, Ісламабаду і Лахоре, з метою пересування контрабандою героїну в природних порожнинах тіла або домашніх товарах. Вони також відповідальні за вербування європейських підданих як кур'єрів для перевезення героїну повітряним шляхом із Південного Сходу Азії в Європу. Москва перетворилася на центр їхніх дій, і звідти рух наркотиків організовано в Україну, Румунію та деякі центральноазіатські республіки. Вони також організували рух героїну з Пакистану та Таїланду, відправляючи пакети спеціальними послугами пошти у різні місця призначення в Північній Америці та Європі. Нігерійські організації також використовували підданих східноєвропейських країн, особливо жінок із підробленими паспортами з метою пересування контрабандою наркотиків з Туреччини до Греції та інші європейські країни.
Велика частина героїну з Південного Заходу Азії транспортувалася Балканським маршрутом у Європу, здійснена була менша кількість вилучень героїну в європейських аеропортах.
Північна Америка залишається відносно важливим ринком збуту героїну у світі. Влада США вилучила 1478 кг. протягом 1998 р. Упродовж багатьох років героїн у США прибував головним чином з Південно-східних азіатських країн які мали, хороші мережі збуту в США. У1994р. 68 % прибуло з Південного Сходу Азії, 9 % - з Південного Заходу Азії, 15%-з Колумбії і 8 % - з Мексики. Однак протягом 1995 р. відбулися зміни. Південноамериканський героїн став домінувати на американському ринку і складав майже 62 % героїну, вилученого всередині країни в США.
На економіку Азії серйозно впливає рух героїну і зловживання ним. Героїн, що використовується у більшості азіатських країн, вироблено в Афганістані та Мьянмі.
На додаток до маршрутів торгівлі на захід через Іран і Туреччину в Європу, через Центральні азіатські країни і Росію в Європу афганський героїн також переправляється через Пакистан в Індію для транзиту на європейський ринок судами та літаками.
Хоч виробництво героїну в «Золотому Трикутнику» не збільшилося, починаючи з 1997 р. у порівнянні зі зростаючим незаконним метамфітаміновим виробництвом його величезний запас усе ще постачається на міжнародний ринок. Австралія і Північна Америка є двома головними міжнародними ринками збуту героїну з «Золотого Трикутника», Східних і Південно - східних азіатських країн.
Країни, які звичайно розглядалися як країни транзитного руху героїну, стали областями споживання. У більшості з них незаконний обіг героїну призводить до серйозного покарання, і закон суворо регламентує обіг наркотиків. Незважаючи на ці позитивні факти, кількість спроб торгівлі героїном і кількість наркоманів збільшується. Бангкок - міжнародний аеропорт, є одним із азіатських аеропортів, найбільш задіяних у русі героїну. Багатонаціональні кур'єри-перевізники героїну неодноразово були заарештовані в Азії. Проведені вилучення вказують на те, що міжнародний рух героїну з областей походження найчастіше добре організовується.
Австралія і Нова Зеландія - дві основні країни, на які значною мірою поширюється рух героїну з «Золотого Трикутника».
В Австралії постачання героїну залишається постійним, незважаючи на кілька великих вилучень у минулі роки. Теплоходи є основним видом транспорту, який використовується для перевезення героїну організованими злочинними групами. Більшість героїну було імпортовано через Сідней для розподілу в іншій частині Австралії. Велика частина героїну була розподілена для місцевого споживання в Австралії. Одним із найбільш важливих портів для відвантаження героїну було місто Хошимін у В'єтнамі.
Зловживання героїном серед молоді - серйозна проблема. Діти з юного віку втягуються у зловживання героїном. Відповідно до статистики передозування героїну заподіяло більше смертельних випадків, ніж дорожні події.
Кокаїн
Виробництво кокаїну, торгівля і зловживання ним - проблема, що стосується насамперед Сполучених Штатів, яка стає все глобальнішою за своєю природою. Торгівля кокаїном має обіги в мільярди доларів щороку. Організовані злочинні групи використовують цей надприбуток для одержання влади і фінансування інших злочинів, а також груп терористів та різноманітних заколотів.
Колумбія, Перу і Болівія залишаються першоджерелами надходження кока - листя і закінченого продукту - кокаїну гідрохлориду. Виробництво кокаїну за останні п'ять років в Андах значно зменшилося з більш ніж 900 метричних тонн до 640 метричних тонн у 2004 р. За останні 15 років найбільше знизилося виробництво кокаїну в Болівії та Перу та зупинилося зростання виробництва в Колумбії.
У 2004 p., відзначено зниження рівня виробництва кокаїну в Колумбії. Це стало можливим завдяки комбінації зусиль щодо знищення рослин із повітря і розвитку альтернативних проектів. Сучасні оцінки з боку урядових органів Сполучених Штатів показали, що, хоч кількість землі, яка використовується для культивування коки, залишається такою ж (114000 гектарів), потенційна кількість кокаїну, виробленого в Колумбії, знижена до 430 метричних тонн. Потенційне виробництво кокаїну в Болівії трохи збільшилося до 65 метричних тонн, у той час як виробництво в Перу знизилося до 145 метричних тонн.
Первинними ринками для збуту кокаїну, згідно з даними, представленими Генеральному секретаріату Інтерполу, залишаються Північна Америка і Західна Європа. Перевірена інформація підтверджує дані про те, що попит на кокаїн залишається стійким і не має ніяких інших істотних змін уданому питанні, окрім зменшення кількості вилученого кокаїну.
Сполучені Штати залишаються всесвітнім найбільшим ринком кокаїну. Хоч використання першокласного кокаїну триває, більша його частина вироблена в маленьких кількостях у міських лабораторіях у зв'язку із серйозними карними санкціями за злочини, пов'язані з обігом наркотиків.
Кількість вилучень у Європі збільшилася за останні кілька років, підтверджуючи дозрівання ринку кокаїну в Західній Європі. Нещодавні повідомлення, особливо з північних країн, інформують про те, що підлітки все більше та більше використовують кокаїн, ніж стимулянти типу амфетамінів (ATS). Така зміна в способі зловживання наркотиками ймовірно є наслідком збільшення пропозиції та зниження ціни кокаїну, також як і збільшення заходів боротьби урядових організацій проти використання синтетичних наркотиків. Східноєвропейські країни не мають істотних проблем із торгівлею і зловживанням кокаїном. Є початкові ознаки того, що Східно- і Південно-європейські організовані злочинні групи втягуються у розподіл кокаїну в усьому світі й у зв'язку з цим є обґрунтовані застереження того, що ринок кокаїну може розвинутися і у Східній Європі.
Країни Азії, Близького Сходу, Океанії та деякі африканські повідомляють про підвищення рівня зловживання кокаїном. Також на країни-виробники, транзитні та сусідні держави в південній і центральній Америці все більше і більше впливає торгівля кокаїном, збільшуючи насильство, корупцію і наслідки зловживань наркотиками.
Ґрунтуючись на повідомленнях із міжнародного комітету Організації Об'єднаних Націй з контролю за наркотиками, кількість кокаїну, вилученого в Америці в 2003 р., складає 87 % всесвітніх вилучень. Ця статистика відповідає даним, наданим Генеральному секретаріату від держав-учас-ниць. Європейські нації стоять за Америкою з 13 % вилучень. Сполучені Штати вилучили найбільшу кількість кокаїну, виробленого Колумбією, Венесуелою, Перу, Мексикою і Бразилією.
У Європі Іспанія вилучила найбільше кокаїну, включаючи вилучення, які мали місце у міжнародних водах. Нещодавні заходи, вжиті Нідерландами в міжнародному аеропорту в Амстердамі, дозволили зменшити кількість кур'єрів-перевізників кокаїну, які користуються маршрутом від Кюрасао до Нідерландів. Голландська влада вилучила другий за кількістю обсяг кокаїну серед європейських країн, таких як Італія, Франція і Німеччина.