Бюджетна система України
1.2. Функції бюджету
Як провідна ланка фінансової системи бюджет виконує розподільну і контрольну функції.
За допомогою розподільної функції бюджету досягається планомірний міжгалузевий і міжрегіональний розподіл фінансових ресурсів держави та їх розподіл між виробничою і невиробничою сфера ми суспільства. Особливість міжгалузевого розподілу зумовлюється тим, що платежі до бюджету здійснюють суб´єкти господарювання усіх галузей діяльності, а з бюджету спрямовуються кошти лише галузям (підприємствам), визнаним пріоритетними.
Міжрегіональний розподіл відбувається на основі закріплення за певними органами державної влади надходжень до бюджету. Завдяки цьому у кожній адміністративно-територіальній одиниці держави створюється бюджетний фонд, який забезпечує фінансування витрат, передбачених планом. Розподіл фінансових ресурсів між виробничою і невиробничою сферами діяльності зумовлюється тим, що частина фінансових ресурсів сфери матеріального виробництва спрямовується на фінансування сфери діяльності нематеріальних благ і послуг.
Суспільна корисність функціонування соціальної інфраструктури суспільства характеризується результатами її діяльності, зокрема:
а) економічною ефективністю і зворотним позитивним впливом на діяльність сфери матеріального виробництва;
б) збереженням нею певного обсягу непродуктивного часу працівників сфери матеріального виробництва;
в) створенням духовних благ, необхідних для всебічного інтелектуального і культурного розвитку членів суспільства.
Розподільна функція бюджету характеризується такими особливостями:
а) можливістю багаторазового проходження однієї і тієї самої частини валового внутрішнього продукту через механізм бюджетного регулювання;
б) значними обсягами фінансових ресурсів, що проходять через бюджетний механізм;
в) високою маневреністю фінансових ресурсів бюджетів різних рівнів;
г) різноманітністю потоків формування фінансових ресурсів і утворенням цільових фондів;
д) широким колом учасників, що беруть участь у формуванні і використанні фінансових ресурсів бюджету держави.
Контрольна функція бюджету характеризується тим, що з її допомогою досягається рівномірність у тенденціях розвитку усіх регіонів та економічних районів країни. На основі контрольної функції бюджету держави діє система бюджетного контролю. Комплексна контрольно-аналітична робота, що проводиться у процесі складання, розгляду, затвердження та виконання бюджету пронизує кожну ланку бюджетної системи України. Вона зумовлюється природою розподільної функції: будь-який розподіл не може залишатися безконтрольним. Тому обидві функції бюджету держави реалізуються у єдності і взаємодії.
Належне виконання функцій бюджету зумовлює вирішення передбачених завдань у процесі його формування, зокрема таких, як: визначення реальних обсягів доходів бюджету, встановлення оптимальної структури видатків бюджету на основі забезпечення максимального зростання валового внутрішнього продукту та збалансування бюджету в усіх ланках бюджетної системи держави.