Економічна історія
Фінанси
У XVIII ст. англійський фінансовий капітал почав панувати у діловому світі. Відкритий у 1694 р. Англійський банк став важливим засобом збагачення буржуазії за рахунок платників податків. Створений для кредитування воєнних витрат, в обмін на кредити англійського уряду банк отримав низку привілеїв, у тому числі власне право випускати банкноти і карбувати монети, які до 1797 р. обмінювалися на золото.
Паперові гроші обертались в обігу нарівні з металевими. їх приймали особи, які не мали вкладів у банках, оскільки їх оплата гарантувалася. Також з´явилась ще одна новинка — банківські чеки, тобто доручення вкладника своєму банкірові сплатити пред´явнику певну суму за рахунок його вкладу в банку. У XVIII ст. чеки у Лондоні настільки поширились, що в 1775 р. лондонські банкіри заснували розрахункову палату для погашення чеків шляхом взаємних зарахувань (так званий кліринг).
Англійський банк сприяв перетворенню Лондона у фінансовий центр Європи. Тут формувалися приватні банки. У 1807 р. у Лондоні їх було уже 73. У провінціях з´явилися сільські банки або банки графств.
Таким чином, до середини XVIII ст. англійський капіталізм вступив у новий період розвитку. Мануфактурна стадія розвитку капіталістичного виробництва вичерпала свої можливості. Для переходу до фабричної форми виробництва були всі необхідні передумови. Склалася велика армія найманих виробників, підготовлених для роботи на машинах. У руках багатьох підприємців накопичилися великі кошти, які регулярно поповнювались за рахунок пограбування колоній, прибутків підприємства тощо. Ці кошти стали важливим джерелом індустріалізації Англії, давши їй змогу раніше від інших країн здійснити промисловий переворот.
Основні терміни і поняття
Буржуазна революція, економічні передумови буржуазної революції, Навігаційний акт, сировинний придаток, фригольдер, копігольдер, лізгольдер, котер, акр, огороджування, капіталістичний фермер, банкнота, чек, кліринг.