Економічна історія
Ліквідація пережитків феодалізму
Важливою подією у становленні і розвитку капіталізму в Англії стала буржуазна революція 1640—1660 pp. Це була перша буржуазна революція "європейського масштабу", яка завдала нищівного удару по феодалізму і відкрито проголосила буржуазні порядки, проклала дорогу швидкому розвиткові капіталізму. Вона мала великий вплив на послаблення і в подальшому на ліквідацію пережитків феодалізму в інших країнах Західної Європи у XVII—XVIII ст.
Економічні передумови Англійської буржуазної революції такі.
1. Розвиток промисловості на капіталістичних засадах.
За століття (1551—1651) видобуток вугілля в Англії збільшився у 14 разів і досяг 3 млн. т, що становило в той час 4/5 усього видобутку вугілля в Європі. Видобуток залізної руди збільшився у З рази, а свинцю, міді, олова і солі — у 6—8 разів. Швидко розвивалось ткацтво, особливо виробництво шерсті, яка в середині XVI ст. в англійському експорті тканин посідала основне місце. Якщо в середині XV ст. було вивезено 32 тис. мішків шерсті та близько 5 тис. кусків тканини, то в середині XVII ст.— 122 тис. кусків сукна і тільки 5—6 тис. мішків шерсті. У 1614 р. експорт шерсті взагалі заборонили.
2. Активізація і розвиток торгівлі. Уже в XVI ст. в Англії складається національний ринок. Виникають торгові компанії. Крім заснованої ще на початку XVI ст. компанії "купців-авантюристів" (товариство, яке почало здобувати чужоземні ринки для англійської вовни та сукна) у другій половині XVI ст. з´явилися Московська (1555), Східна (1579), Марокканська (1585). Упродовж XVI—XVIII ст. Англія у боротьбі з Нідерландами, Францією здобула значні території у Північній Америці, перетворивши їх у сировинний придаток та ринок збуту своїх товарів. Сюди з метрополії збували товари за монопольними цінами, а колоніальні товари скуповувались за безцінь. До початку революції зовнішньоторговельний оборот Англії збільшився порівняно з початком XVII ст. вдвічі. Уже в 1700 р. до Лондона щорічно прибувало більше 1300 кораблів. Він став центром європейської торгівлі. На відміну від своїх попередників Лондон був уже не просто торговим містом, а центром національної англійської економіки.
Різке зростання попиту на промислові товари у зв´язку з розвитком зовнішньої торгівлі. Стара цехова система була неспроможна забезпечити цей попит, поступаючись місцем мануфактурам у гірничій, ткацькій промисловості, суднобудуванні, виробництві зброї та інших галузях. Найбільш поширеною формою капіталістичної промисловості до революції була розсіяна, а не централізована, мануфактура, бо цехова система заважала підприємницькій діяльності. Тому багаті підприємці прагнули до села, де селяни поповнювали собою армію найманих домашніх робітників.
4. Активне впровадження капіталістичного виробництва у сільському господарстві. Аграрний сектор економіки Англії XVI—XVII ст. у розвитку капіталізму багато в чому випереджав промисловість. Значне зростання товарності землеробства і тваринництва, осушення боліт, меліорація, запровадження травосіяння, використання органічних добрив, удосконалення плуга, сівалки, розповсюдження агрономічної літератури, збільшення попиту на шерсть, хліб, молоко — все це приваблювало до села багатьох заможних людей, які потім стали капіталістичними фермерами. Формуванню земельної власності буржуазного типу значною мірою сприяла Реформація, внаслідок якої в країні було закрито 3 тис. католицьких монастирів. їхні землі підлягали конфіскації на користь держави і продавались на комерційній основі лендлордам. Рядові монахи поповнювали лави обезземелених. Монастирські приміщення часто використовували для створення ткацьких мануфактур.
5. Розшарування селянства. У XVII ст. земельні володіння заможних фригольдерів ставали все більш подібними до буржуазної власності. Дрібні фригольдери за своїм майновим станом були ближче до копігольдерів і боролися за збереження селянських наділів, общинних земель, скасування права лендлордів на сільську землю.
У майновому відношенні серед копігольдерів було велике розшарування. Значна частина цієї категорії англійських селян ледве зводила кінці з кінцями. Відчутно зросла частка безземельних селян — лізгольдерів, котерів, пауперів. Але, незважаючи на широке впровадження капіталістичних відносин у місті та селі, у середині XVII ст. Англія залишалась аграрною країною й істотно відставала від Голландії у розвитку промисловості, транспорту, торгівлі. Англійська буржуазна революція 1640—1660 pp. дала сильний поштовх первісному нагромадженню капіталу, тобто "розселянюванню" англійського села, пере творенню селян у найманих працівників, посиленню обезземелювання, прискорила заміну селянських земель великими фермами капіталістичного типу, забезпечила повну свободу дій буржуазії і замінила феодальну монархію буржуазною.