Психологія
Види уяви. «Техніки» уяви
За характером продуктивності виділяють:
• відтворюючу уяву - продукти якої вже були відомі раніше;
• творчу уяву.
За мірою свободи, довільності визначають:
• пасивну уяву - яка виявляється у хворобливих фантазмах, маренні, або в такому фантазуванні, яке не має усвідомленої мети;
• активну уяву - яка відбувається в рамках творчої діяльності, підкореній певній меті.
За характером образів знаходять:
• конкретну уяву - в ній уявляються певні предметні речі і т. ін.
• абстрактну уяву - вона оперує більш узагальненими образами (схемами, символами).
За відношенням до актуальної ситуації виділяють:
• сприймаючу уяву (яка прикована до ситуації);
• творчу уяву (яка здатна вийти за межі ситуації).
Саме за цим поділом уяви в шахістів відрізняють «позиційну» і «комбінаційну» гру.
За якісними особливостями, обумовленими конкретними сферами застосування, Т. А. Рібо наводить такі типи уяви:
• пластична - вона застосовує точно визначені у просторі образи та їх сполучення, відповідні дійсним відношенням предметів, має зовнішній характер;
• розпливчата - вона застосовує емоційні образи, які не мають певних обрисів у просторі (уява у музиці);
• містична - вона застосовує символи; містицизм перетворює природні образи в символічні, прагнучи втілити ідеал у формах зовнішньої природи;
• наукова - насичена науковим мисленням (у науках, які тільки будуються, вона виступає в якості наукової міфології; у науках, що склались, вона оживлює логічні схеми);
• уява в практичному житті й механіці - її образи за необхідності втілюються у речову форму;
• уява у сфері торгівлі - тут найбільша роль належить інтуїції, оскільки цей тип уяви присвячений здогадкам;
• уява у сфері утопії - тут образи уяви відбивають етичні та соціальні стосунки.
Перетворення дійсності в уяві відбувається за допомогою засобів; які називаються «техніками» уяви. До них належать:
Комбінування, сполучення даних у досвіді елементів у нові, більш-менш незвичні комбінації. Це найбільш проста техніка уяви, саме її мали на увазі дослідники минулої доби, коли вважали механізмом уяви асоціацію.
Аглютинація, варіант комбінування, в якому сполученню підлягає не випадковий набір рис; відбувається цілепрямований їх підбір згідно певного задуму, концепції.
Акцентування, підкреслювання певних рис явища, яке перетворює його загальний вид. Воно повинно виділяти характерне, суттєве, істотне.
Гіпербола та літота - зміни величин, кількісне зростання та зменшення - є особливими варіантами акцентування (акцентується дуже велике, або дуже мале по відношенню до дійсності). Коли в уяві одразу відбувається збільшення одних сторін і зменшення інших, йде мова про поляризацію.
Ідеалізація, побудова вільних від усього дріб´язкового ідеалізованих образів, які інколи викликають ілюзію виключності та досконалості певного явища. У прагненні до ідеалу полягає головна суть мрії.
Типізація, специфічне узагальнення. Через конкретне в образі, який виступає типом, виділяється загальнозначуще.
Алегорізація, створення алегорії - використання образу в переносному значенні. Образ виступає лише умовно обраним знаком якогось явища дійсності.
Метафоризація, побудова метафор. Метафора є більш глибоким уявним відображенням явища, ніж алегорія, оскільки між метафоричним образом та його значенням існує певна подібність, аналогія.
Символізація, використання символів, є найбільш глибокою за значенням, сутнісним наповненням технікою уяви. Розуміння мови символів допомагає людині свідомо отримувати послання від власного несвідомого (сновидіння та ін.). Символ відрізняється від знаку тим, що він є не умовно обраним для позначення, а глибинно, сутнісно єдиним із тим, що він позначує. На відміну від поняття символ має необмежений об´єм значення. Вираженню через символи підлягає тільки загальнолюдське, належне до самого способу існування людини.
У техніці уяви завжди створюється складна динамічна єдність свідомого і несвідомого.