Податкове право
§ 3. Виконання податкового обов`язку
Виконання податкового обов´язку в широкому розумінні припускає реалізацію всієї системи обов´язків платника податків, пов´язаних зі сплатою податків і зборів (обов´язку з обліку, сплаті та звітності). У вузькому розумінні виконання податкового обов´язку означає своєчасну і повну сплату податків. Однак сплата податку опосередковується також діями з обліку, обчислення податкового окладу, тобто всім комплексом обов´язків платника податків, що складають податковий обов´язок у широкому розумінні. Виконання податкового обов´язку розглядають переважно саме як сплату податку.
Виконанням податкового обов´язку визнається сплата платником податків сум податку у встановлений термін. Сплату податку здійснює платник податків безпосередньо, а у випадках, передбачених законодавчими актами, — податковий агент або податковий представник.
Платник податків самостійно обчислює суму податку, що підлягає сплаті, і перераховує її в термін і в порядку, встановлені законодавчими актами. Забороняється виконання податкового зобов´язання платника податків третіми особами. Порушення цієї заборони не звільняє платника податків від виконання податкового обов´язку.
Найбільш поширеним моментом припинення обов´язку зі сплати податку є належне виконання цього обов´язку. Цей момент визначається різними способами, залежно від форми розрахунків і особливостей перерахування сум податків до бюджетів. Обов´язок зі сплати податку вважається виконаним:
1) при сплаті податку в безготівковому порядку — з моменту пред´явлення платником у банк доручення на сплату відповідного податку за умови наявності коштів на рахунку платника, достатніх для сплати податку, і оформлення доручення належним чином;
2) при сплаті податку наявними коштами — з моменту внесення відповідної суми в банк чи відділення зв´язку.
У разі виконання обов´язку зі сплати податковим агентом обов´язок платника податків припиняється з моменту утримання сум податку податковим агентом. При цьому необхідно враховувати, що податок утримується до надходження коштів у розпорядження платника податків і він фактично не може вплинути на виконання свого податкового обов´язку власними діями.