Податкове право

§ 2. Способи сплати податків і зборів

Існує три основних способи сплати податку: 1. Кадастровий — спосіб сплати податків, в основу якого покладено перерахування суми відповідно до визначеної шкали, яка основана на певному виді майна, тобто податок справляється на основі зовнішніх ознак передбачуваної середньої прибутковості майна. Він застосовується при обчисленні і справлянні прямих реальних податків. При цьому способі кадастр використовується як перелік найбільш типових об´єктів оподаткування, що класифікуються за певними ознаками тавизначають середню прибутковість об´єкта оподаткування. Розрізняють два види кадастрів залежно від об´єктів оподаткування — промислові та поземельні.

При сплаті податку встановлюють фіксовані строки їх внеску. Певною специфікою характеризується використання кадастрового способу при оцінці вартості земельних ділянок, складанні земельних кадастрів. У їх основі лежить рівень прибутковості земельних ділянок, що дозволяє виділити такі кадастри:

а) парцелярний (характеризує земельні ділянки, що поділяються на частини з різним рівнем доходів і способом використання (ліс, луг, пасовище, рілля), а відповідно — і оподаткування);

б) реальний (характеризує земельну ділянку як об´єкт оподаткування в цілому, без розподілу земель нарізні види залежно від особливостей використання). При справлянні подушногоподатку за кадастр править список населення певної території,а у зв´язку зі зміною фізичного стану майна та його вартостікадастр періодично уточнюють (актуалізують).

2. Деклараційний — спосіб реалізації платником податків обов´язку щодо сплати податку на підставі надання до податкових органів офіційної заяви (декларації) про отримані доходи за певний період і про свої податкові зобов´язання. На підставі цієї заяви податковий орган нараховує податок і зобов´язує платника податків перерахувати його після повідомлення. Застосування деклараційного способу не виключає й поетапного внесення сум податку в формі авансових платежів. У цьому разі підсумкове надання декларації є певною заключною, контрольною дією платника. Авансовий податковий платіж являє собою спосіб сплати податку, за якого суми, що направляються до бюджету, сплачуються у встановленому порядку до настання терміну платежу за податком.

3. Попередній (авансовий) — застосовується в основному при безготівковому утриманні і полягає в тому, що податкистягуються з джерела доходу. Розрізняють джерело пасивних доходів і джерело активних доходів. Під джерелом пасивних доходів розуміють ті активи, що приносять доход особі. У цьому разі джерело має бути виражене у певній формі — у формі майна, цінних паперів тощо. Під джерелом активних доходів розуміють безпосереднє виконання робіт, надання послуг тощо.

Суми податку утримуються платником в момент видачі коштів одержувачу і при цьому автоматично перераховуються до бюджету до видачі доходу. Авансовим цей спосіб називають тому, що податкові перерахування здійснюють до одержання платником доходу, тобто платник немовби авансує державу.

Порядок сплати податку — це способи внесення платником податку або податковим агентом суми податку до відповідного бюджету. При сплаті податків платник повинен знати:

— напрямок платежу (до державного або місцевого бюджету);

— кошти сплати податку (у гривнях);

— механізм платежу (у безготівковому або готівковому порядку, натуральному);

— підставу платежу (сплата податку або збору);

— особливості контролю за сплатою податку.