Податкове право

§ 6. Права й обов`язки суб`єктів податкових правовідносин

Права й обов´язки суб´єктів податкових правовідносин характеризують їх юридичний зміст. Податковими правами й обов´язками обмежуються можливості й межі активності суб´єктів правовідносин. Права й обов´язки суб´єктів залежать від типу правовідносин, особливостей механізму регулювання. Велика частина податкових правовідносин — це регулятивні правовідносини, завдяки яким закріплюються і розвиваються фінансові відносини за участю держави. Але при фінансово-правовому регулюванні необхідно використовувати й методи державного примусу.

Сукупність прав і обов´язків податкових органів визначається тими цілями і завданнями, з якими законодавець пов´язує необхідність існування цих органів. Держава уповноважує останні на здійснення певних функцій в галузі управління та контролю за надходженням податків і зборів. Деталізація правового статусу цих органів відбувається через законодавче закріплення їх прав і обов´язків.

Обов´язки і права платників податків визначено головним посиланням, що випливає з конституційної норми, якою закріплено першочерговий і безумовний обов´язок — сплачувати податки (ст. 67 Конституції України). Платники податків і зборів є насамперед зобов´язаними особами. Відповідно до цього податкове законодавство і закріплює переважно обов´язок. Саме імперативний податковий обов´язок визначає правосуб´єктність платників податків.

Такими самими підходами характеризується правосуб´єктність юридичних і фізичних осіб, осіб, пов´язаних зі сплатою податків і зборів (банківські установи, податкові представники тощо).