Конституційні права і свободи людини та громадянина в умовах воєнного стану

Міжнародний досвід діяльності військової поліції

На всіх етапах розвитку суспільства система розслідування кримінальних правопорушень була одним з атрибутів забезпечення законності в державі. Серед цього не є винятком і система розслідувань військових кримінальних правопорушень у Збройних Силах різних країн. В умовах сьогодення це питання набуває більш значущого характеру. Виходячи із вищезазначеного проведемо огляд міжнародного досвіду діяльності військової поліції.

Сьогодні Військова поліція (Military Police - MP) існує в більшості європейських країн, а також у США, Канаді і навіть у Російській Федерації.

Зокрема, Військова поліція США (Military Police - MP) налічує понад 30 тисяч осіб при загальній чисельності американської армії в 1 млн осіб (3% від чисельності армії). Служба підтримує дисципліну серед військовослужбовців, веде розслідування військових злочинів, а також бере участь у проведенні антитерористичних заходів [1].

У Великій Британії чисельність військово-поліцейських підрозділів (Military Police - MP) перевищує 5 тисяч осіб при загальній чисельності армії 195 тисяч осіб (2,5% від чисельності армії). Там вона має назву Поліція Міноборони і гарантує безпеку військовослужбовців, охорону озброєння, військової техніки і майна на військових об’єктах [2].

Чисельність особового складу Військової поліції (Military Police - MP) у Німеччині становить близько 4,5 тисяч осіб при чисельності армії в 325 тисяч осіб (1,4% від чисельності армії). Вона охороняє військові об’єкти, органи управління, забезпечує безпеку транспортних перевезень і підтримує дисципліну у військових формуваннях [1].

Цікаво влаштована Військова поліція (Military Police - MP) Швейцарії. Вона комплектується з поліцейських, які проходять строкову військову службу. Функції в неї ті ж самі, що й у поліції взагалі - вона має право затримати людину на 12 годин, а далі суд має ухвалити рішення щодо подальшого утримання під вартою. Але дисциплінарні стягнення, до яких належить і короткострокове взяття під варту, накладаються командирами військових підрозділів. Але варто зауважити, що у Швейцарії працюють військові суди та військова прокуратура і всі злочини, здійснені військовослужбовцями, підлягають їхній юрисдикції. Також у Швейцарії діє Військовий кодекс [2].

Військова поліція (жандармерія) - це окремий спеціалізований правоохоронний орган, який входить до складу Збройних сил Республіки Польща. Військова поліція діє на основі Закону від 24 серпня 2001 року «Про Військову поліцію та військові правоохоронні органи», який визначає сферу діяльності та організацію, а також права та обов’язки військовослужбовців військової поліції.

Найважливіші завдання військової поліції, визначені законодавцем, включають: забезпечення дотримання військової дисципліни, охорону громадського порядку у місцях розташування військових об’єктів та військових частин, у громадських місцях, а також захист життя та здоров’я людей та військового майна від протиправних посягань. Крім того, військова поліція відповідає за розкриття та розслідування злочинів та інших правопорушень серед військовослужбовців та цивільного персоналу Збройних сил, включаючи фіскальні правопорушення. Очолює військову поліцію головний комендант військової поліції, який підпорядковується безпосередньо Міністру національної оборони.

До складу військової поліції входять: штаб військової поліції, територіальні відділи військової поліції, спеціальні підрозділи військової поліції, а також слідчі, профілактичні та інші підрозділи. Таким чином, ми бачимо: у Республіці Польща створена повноцінна система військової юстиції, яка функціонує у мирний час та готова до виконання завдань за призначенням під час воєнного стану, надзвичайних ситуацій, участі військ у міжнародних миротворчих операціях тощо, що неодмінно сприяє належному підтриманню правопорядку у Збройних Силах цієї країни [3].

Одним з елементів системи військової юстиції Республіки Болгарії є військова поліція, яка входить до складу Збройних сил цієї країни, функціонує при Міністрові оборони та у підрозділах болгарської армії. Військова поліція здійснює контроль за дотриманням військовослужбовцями громадського порядку та військової дисципліни; здійснює безпекову діяльність щодо запобігання, перехоплення та захисту від незаконних посягань людей, предметів, майна, озброєння, техніки та військових заходів; контроль за використанням військових транспортних засобів; забезпечення та контроль за дотриманням встановленого режиму доступу при в’їзді та виїзді з охоронюваних об’єктів Міністерства оборони, структур, що перебувають у безпосередньому підпорядкуванні Міністра оборони та болгарської армії, та внутрішнього порядку в них; спільно або у співпраці з Міністерством внутрішніх справ або Державним агентством з питань національної безпеки в межах їхньої компетенції здійснює охорону об´єктів, виявлення, припинення та попередження терористичних актів, розповсюдження зброї масового знищення та незаконний обіг зброї; затримання винних осіб у злочинах та звільнення заручників.

Задля забезпечення законності та правопорядку військова поліція самостійно або у співпраці з іншими службами безпеки та громадського порядку виконує оперативно-розшукову та антитерористичну діяльність; діяльність з попередження, розслідування та розкриття злочинів загального характеру та поліцейський облік осіб; інформаційну діяльність; діяльність з безпеки та контролю; розслідування авіаційних аварій та інцидентів з військовою авіацією; контроль за дотриманням правил дорожнього руху та технічним станом військових транспортних засобів, а також реалізовує відповідні повноваження, що стосуються іноземних військовослужбовців або військових формувань, їхніх баз та транспортних засобів на території Республіки Болгарія, наскільки це передбачено та не суперечить міжнародним договорам.

Військова поліція здійснює діяльність зі збору, обробки, систематизації, зберігання, аналізу, використання та надання інформації, пов’язаної із захистом правопорядку та безпеки в Міністерстві оборони, структурах прямого підпорядкування Міністру оборони та болгарській армії, у спільних комерційних компаніях з державною участю в капіталі, в яких права держави реалізує Міністр оборони.

Підсумовуючи слід зазначити, що Військова поліція має бути повноцінним правоохоронним органом, який матиме весь необхідний інструментарій для боротьби з військовими злочинами та забезпечення правопорядку у військовому відомстві. Тобто, Військова поліція має розслідувати злочини, вчинені як військовослужбовцями, так і щодо них, а також, у передбачених законодавством випадках забезпечувати виконання кримінальних покарань та застосування адміністративних стягнень у виді арешту з утриманням на гауптвахті.

Список використаних джерел:

1. Military Police (MP) в Україні: Навіщо вона потрібна і чому її досі немає. URL: https://milmvigator.com.ua/military-poHce-mp-v-ukrami-navishcho- vona-potribna-i-chomu-ii-dosi-nemaie/ (дата звернення: 25.05.2022).

2. Військова поліція: що це таке та навіщо Україні її створювати. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/2814484-vijskova-policia-so-ce-take-ta- naviso-ukraini-ii-stvoruvati.html (дата звернення: 25.05.2022).