Конституційні права і свободи людини та громадянина в умовах воєнного стану

Розвиток організаційної структури митних органів в умовах військового часу

В умовах воєнного стану митниці виконують важливу роль у підвищенні військового потенціалу Збройних Сил України за рахунок швидкого митного оформлення, спрощення митних процедур при пропуску на митну територію військового обладнання, яке надають дружні країни Україні. Зазначене передбачено постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зокрема транспортних засобів, в умовах воєнного стану» [1].

Суттєву роль у даному процесі відіграє впровадження нових інформаційних технологій і програмних продуктів для існуючих комп’ютерних систем, що відображено у проєкті Постанови Верховної Ради України «Про затвердження завдань Національної програми інформатизації на 2022 - 2024 роки» направленого Кабінетом Міністрів України 19 квітня 2022 року [2].

Процеси цифровізації та інтелектуалізації охоплюють сферу управління, у тому числі систему митного адміністрування. Інформатизація визначається як ключовий чинник подальшого розвитку системи митного адміністрування запровадження цифрових технологій, сервісних платформ, методів і засобів «штучного інтелекту».

На сучасному етапі система митного адміністрування перебуває під впливом різних факторів стратегічних змін, що визначають нормативно-праві засади стратегічного планування діяльності та розвитку митних органів на міжнародному відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони та на національному рівні щодо Національної економічної стратегії на період до 2030 року, які визначають основні тенденції розвитку організаційно-структурної трансформації митних органів та механізму управління діяльністю [3; 4].

Високий ступінь впливу вищевказаних факторів на розвиток митної служби визначає необхідність відповіді викликам цифрової трансформації. У цьому зв’язку доцільно виділити основні тенденції організаційно-структурної трансформації митних органів на даному етапі в умовах воєнного стану:

1. Подальший перехід до «сервісної митниці» передбачає створення «інтелектуальних» пунктів пропуску, повномасштабну автоматизацію митних операцій, використання механізмів наскрізного митного контролю, трансформацію організаційної структури митних органів. У першу чергу це торкається пунктів пропуску на кордоні України та країн-членів Європейського Союзу. Виконання завдань цифрової трансформації дозволить реалізувати перехід до сервісно-орієнтованого митного адміністрування, в умовах якого організаційна структура митних органів має бути більш гнучкою, керованою та адаптивною до змін навколишнього середовища.

2. Основні механізми організаційно-структурної трансформації митних органів на даному етапі залежать від технологічних змін у системі митного адміністрування.

Подальший розвиток митних органів та побудова оптимальної моделі організаційної структури в умовах стратегічних змін багато в чому залежатиме від подальшої оптимізації бізнес-процесів, пов’язаної з повномасштабною автоматизацією та інтелектуалізацією митного адміністрування.

3. Досвід розвитку організаційної структури митних органів у країнах Європейського Союзу відображає дві основні характеристики ефективної організаційної структури: незначна кількість вертикальних ієрархічних рівнів (2-3 рівні) та високий рівень керованості структурою; високий розвиток аналітичних та моніторингових функцій, міжвідомчої цифрової інтеграції, що виявляється у механізмах єдиного вікна, високий рівень сервісної адаптації державного управління.

Виявлені тенденції визначають вектор подальшого розвитку організаційної структури митних органів України в умовах воєнного стану, відображаючи ключову роль процесів цифровізації та інтелектуалізації, підвищення керованості та виділення в окремий блок моніторингових та аналітичних функцій як ключових для підвищення ефективності управління.