Кримінологія
§1. Поняття наркоманії, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів
Термін «наркоманія» походить від грецьких слів «narke» — заціпеніння, оніміння, та «mania» — божевілля, безумство.
Законодавство України визначає наркоманію як психічний розлад, зумовлений залежністю від наркотичного засобу або психотропної речовини внаслідок зловживання цим засобом або цією речовиною.1
Особа, хвора на наркоманію (наркоман) — особа, якій у встановленому порядку медичним закладом встановлено діагноз «наркоманія».
Наркотичні засоби — речовини природні чи синтетичні, препарати, рослини, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Психотропні речовини — речовини природні чи синтетичні, препарати, природні матеріали, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Прекурсори наркотичних засобів і психотропних речовин — речовини, які використовуються для виробництва, виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Аналоги наркотичних засобів і психотропних речовин — заборонені до обігу на території України речовини синтетичні чи природні, не включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, хімічна структура та властивості яких подібні до хімічної структури та властивостей наркотичних засобів і психотропних речовин, психоактивну дію яких вони відтворюють.
Всі види наркотичних засобів при їх споживанні здатні виробити в організмі людини синдром звикання до цих препаратів, що неминуче призводить до істотного погіршення стану її здоров´я і в окремих випадках здатне призвести до смерті. Поряд із спричиненням фізичних вад наркотичні засоби згубно впливають на свідомість, психіку людей, їх культуру, мораль, життєдіяльність.
Поширення незаконного обігу наркотиків перетворилося на одну з найнебезпечніших суспільних проблем, яка деформує економічну, соціальну, культурну сферу суспільства, його стабільність. Воно набуває ролі загрозливого криміногенного чинника, що зумовлює злочинність, пов´язану з наркотиками, а також корупцію, зловживання владою, її переродження в інтересах наркоділків. Причина розвитку злочинного наркобізнесу полягає в його винятковій прибутковості.
Перелік наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, обіг яких в Україні заборонено, обмежено та стосовно яких встановлюються заходи контролю, визначено у списку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 770 від 6 травня 2000 р. (з подальшими змінами і доповненнями).
До найпоширеніших наркотиків належать анаша, гашиш, марихуана, морфін, героїн, кокаїн. Дедалі більшого розповсюдження набувають наркотичні речовини на синтетичній основі — ЛСД: амфетаміни, метамфетаміни тощо, які за своїм впливом конкурують з наркотиками, виготовленими з природної сировини. Наймодніший метамфетамін — «екстазі» — має до 40 різновидів. Серед сильнодіючих засобів наркомани вживають лікарські препарати, які належать до снодійних або транквілізаторів: седуксен, реланіум, клофелін, нозепам, похідні барбітурової кислоти. Крім того, деякі особи використовують хімічні речовини та реактиви — ефіри, ацетон, хлороформ, антифриз, а також побутові хімічні засоби — клеї, розчинники фарб, аерозолі тощо.
Хворобливе прагнення до нетрадиційних видів наркотичних і психотропних речовин, що виготовляються, як правило, самостійно кустарним способом у кримінології називають токсикоманією.
Вживання наркотиків тягне за собою ослаблення імунної системи і, як наслідок цього, загострення багатьох захворювань. У момент ін´єкції наркомани найчастіше перебувають у стресовому стані, тому питання гігієни не беруться до уваги, через що інфекційні захворювання вражають наркомана, як правило, через кілька місяців після ін´єкції . Смерть від СНІДу, гепатиту або добровільний відхід з життя — найбільш типовий фінал осіб, які вживають наркотики. Найчастішою помилкою осіб, що вперше доторкаються до наркотику, є впевненість, що у них звикання не буде, але воно, як правило, настає вже після прийому 1—3 доз. Трагічним аспектом наркоманії є те, що діти наркоманів набувають синдрому фізичної залежності від наркотиків ще в утробі матері. Відразу після народження дитина починає відчувати «ломку» і вмирає через 2—3 дні.
Вживати окремі види наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів дозволяється лише з метою застосування в медичній практиці або для науково-дослідної роботи, експертної діяльності або з навчальною метою. Цей обіг суворо регламентований і може здійснюватись підприємствами державної та комунальної форми власності за наявності відповідної ліцензії.