Кримінологія

§1. Кримінологічна характеристика злочинності неповнолітніх

Боротьба зі злочинністю неповнолітніх — одна з центральних проблем боротьби зі злочинністю загалом. На відміну від злочинності дорослих, злочинність неповнолітніх має свою особливість, яку необхідно враховувати при її вивченні та розробці заходів, спрямованих на виявлення та усунення причин і умов, що сприяють вчиненню злочинів неповнолітніми. Особливістю злочинів неповнолітніх є те, що:

— це частина загальної злочинності, яка вчинена особами у віці від 14 до 18 років;

— ця категорія осіб має свої, притаманні тільки їм, соціально- психологічні особливості;

— кримінальне законодавство України містить спеціальні норми, що передбачають кримінальну відповідальність з урахуванням вікових і психологічних характеристик;

— «злочинність неповнолітніх» відрізняється від «дорослої злочинності», оскільки деякі види злочинів (наприклад посадових) діти вчиняти не можуть.

Спеціалісти відзначають, що особи, які вчиняють протиправні дії у ранньому віці, пізніше важче піддаються виправленню і складають основний резерв для рецидивної злочинності.

Злочинність неповнолітніх — своєрідний індикатор соціально- економічної ситуації в державі. Цей вид злочинності дуже чутливо реагує на стан суспільства. Зростання злочинності неповнолітніх, як правило, свідчить про несприятливі соціальні процеси, які відбуваються в суспільстві.

Характеризуючи особливості неповнолітніх як об´єкта дослідження кримінології, слід відзначити підвищений рівень її латентності у зв´язку з тим, що потерпілі та інші особи, які знають про вчинені неповнолітніми злочини, не повідомляють про це правоохоронні органи, а також у зв´язку з тим, що у разі отримання повідомлення посадові особи далеко не завжди оцінюють відповідний факт як такий, що вимагає кримінально-правової оцінки, реєстрації та реагування.

За даними Департаменту інформаційних технологій МВС України лише за перші шість місяців 2010 року в Україні було затримано 7304 неповнолітніх, які вчинили злочини. Це на 16,6% більше ніж за такий же період 2009 року. Питома вага злочинів, скоєних дітьми, становить 6,6% по відношенню до всієї кількості затриманих за скоєння злочинів. На 24,8% в цілому по Україні збільшилась за цей же період кількість неповнолітніх, які були втягнуті у злочинну діяльність.

Згідно листа Міністерства освіти і науки України від 13 вересня 2010 року № 1/9-623 неповнолітні у 2009-2010 навчальному році скоїли на 20,6% злочинів більше ніж у минулому навчальному році. Збільшилась кількість учнів, які перебувають на обліку в підрозділах кримінальної міліції органів внутрішніх справу України.

Зросла на 29% кількість злочинів, скоєних неповнолітніми повторно. У складі груп неповнолітні скоїли на 22,2% злочинів більше, ніж за такий самий період попереднього року. В цілому кількість злочинів цього типу складає майже 40% від загальної кількості злочинів, скоєних підлітками в минулому навчальному році.

Всього по Україні неповнолітніми, або за їх участю тільки за перші 6 місяців 2010 року було скоєно 9085 злочинів, питома вага яких в загальній кількості злочинів склала 6,2 відсотки. Це були злочини проти особи (2%); грабежі та розбої (19%); крадіжка державного майна (26%); крадіжка приватного майна (45%); зухвалі випадки хуліганства (5%) та інші.

Із загальної кількості засуджених неповнолітніх злочинців — особи чоловічої статі (90—95%), учні шкіл, ліцеїв, коледжів — 48,0%; студенти навчальних закладів — 11,0%; працездатні, але які не працювали і не навчались — 31,5%; ті, хто має професійно-технічну або повну загальну освіту — 80%.

У середовищі неповнолітніх дедалі більше розповсюджуються нові види злочинів, які раніше були властиві тільки дорослим: торгівля зброєю і наркотиками; утримання притонів, сутенерство; роз- бійні напади на підприємців та іноземців; викрадання заручників; різні форми вимагання; посягання на життя і здоров´я жертви з використанням тортур, інших жорстоких способів поводження; шахрайські дії з валютою та цінними паперами: комп´ютерні злочини; торгівля краденим; рекет.

За останні роки спостерігається процес більш масового залучення неповнолітніх і молоді до структур тіньової економіки та організованої злочинності як низових виконавців.

До неблагополучних тенденцій розвитку злочинності неповнолітніми відносяться:

— збільшення в структурі злочинності частки злочинів підвищеної суспільної небезпеки;

— зростання технічної оснащеності неповнолітніх злочинців (електронно-обчислювальна техніка, транспортні засоби, спеціальна техніка);

— збільшення злочинів, пов´язаних з наркотиками;

— вчинення тяжких злочинів з незначних підстав, а то й узагалі безпідставно, їх виняткова жорстокість і зухвалість;

— поява нетрадиційних для неповнолітніх злочинів (ритуальних убивств, самозахоплень, вандалізму тощо);

— збільшення так званих фонових проявів (вживання наркотиків, пияцтво, токсикоманія, проституція, небажання займатися суспільно корисною працею, поширення венеричних хвороб та СНІДу);

— зростання кількості осіб, що мають психічні відхилення від норми, перебувають у граничному з неосудністю стані.

Підвищена імпульсивність, жорстокість, інтенсивність і ситуативність групових злочинів, що здійснюються підлітками, досить часто істотно обтяжує наслідки таких злочинів. Легкість швидкого неформального об´єднання, звички до групового спілкування, підвищений інтерес до конфліктних ситуацій, потреба в самореалізації, прагнення до оригінальності й унікальності, нестійкість ідейних, етичних і правових переконань при певних особливо критичних обставинах за короткий проміжок часу здатні в багато разів збільшити небезпеку вміло спровокованих антигромадських дій неповнолітніх. Усе це може довести їх негативні наслідки до рівня вищого порівняно з тим, який спостерігається в результаті протиправних дій дорослого населення.