Кримінологія

§4. Теорія конституційного нахилу (неоломброзіанство)

В основі цієї теорії полягає вчення німецького психіатора і психолога Е. Кречмера (1888-1964), який у 1921 р. у книзі «Будова тіла і характер» обґрунтував зв´язок між фізичними та психологічними особливостями особистості. Відповідно до цієї теорії між структурою тіла і психологічними рисами особистості, передусім характером, наявний прямий зв´язок, а тому соціальна і антисоціальна поведінка твердо й спадково визначається фізичною конституцією людини.

Через це злочинці-рецидивісти, на відміну від випадкових злочинців, повинні мати відповідні фізичні та психологічні особливості, що не дозволяють їм вести добропорядний спосіб життя. Головна ідея конституціоналістів — ідея про те, що злочинець відрізняється фізичною конституцією.

Крайнім проявом теорії є теорія расового нахилу до злочинності, відповідно до якої схильність до здійснення злочинів мають «низькі», «неповноцінні» раси. Положення цієї теорії неодноразово знаходили застосування на практиці за фашистських режимів. Кримінологи-расисти посилаються на порівняльний рівень статистики судимості негрів і білих.