Кримінологія

§2. Місце кримінології в системі наук

Виникнення кримінології, як і виникнення будь-якої науки, передбачило необхідність визначення її місця в системі наукового пізнання. Воно в багатьох випадках залежить від запровадженої на території тієї чи іншої держави правової системи. Англо-американська кримінологічна школа в якості свого наукового фундаменту обрала психологію, соціальну психологію та соціологію. Кримінологічні теорії у США та Великій Британії розглядаються в складі соціологічної науки в межах окремого наукового напряму, який отримав назву соціології злочинності.

Для країн, які використовують романо-германську правову систему, характерна належність кримінології до групи природознавчих наук.

На сьогодні відносно місця кримінології в системі наук в Україні, як і в Росії, існують різні підходи. У науковій літературі висловлювалося три основні погляди:

— кримінологія є частиною кримінального права. Такої точки зору дотримувався російський вчений М.М. Гернет, який у 1906 році назвав кримінологію проблематикою кримінального права. Аналогічну позицію відстоювали О.А. Герцензон, А.А. Піонтковський і низка інших вчених. Слід зазначити, що використання підходу у визначенні кримінології як частини науки кримінального права призвело до невиправданого звуження предмета кримінологічних досліджень. Засобів і методів кримінології, обмеженої наукою кримінального права, виявилося недостатньо, і вона була нездатна створити повноцінний апарат забезпечення комплексного наукового вивчення аномальної поведінки;

— кримінологія самостійна наука, яка перебуває на стику соціології та права або є частиною соціології. Для підтвердження цієї позиції зазвичай використовується аргумент, що кримінологія застосовує матеріали обох наук і, спираючись на соціологічні методи, вивчає тільки ті явища, котрі пов’язані зі злочинністю;

— кримінологія самостійна галузь юридичної науки, складова частина системи юридичних наук.

Визначення природи кримінології як соціально-правової науки, яка знаходиться на межі соціології та права, дозволяє більш детально охарактеризувати її місце серед інших наук, її взаємодію з ними. Їх можна класифікувати в такому порядку: юридичні, філософсько-соціологічні, психолого-педагогічні, економічні.

З юридичних наук найбільш тісно кримінологія пов’язана з кримінальним правом. Воно представляє ті вихідні положення, якими оперує кримінологія: злочини, його види, злочинці та їх категорії.

Кримінологія має суміжну галузь з наукою виправно-трудового права в плані попередження рецидивної злочинності й вироблення заходів з підвищення дієвості покарання. Також тісний зв’язок існує між кримінологією та кримінально-правовою статистикою. Методи статистики широко застосовуються в кримінологічних дослідженнях — це фактичний статистичний матеріал про стан злочинності, про ознаки, що характеризують особистість злочинця, про стан правової профілактики тощо, вони необхідні в кримінології для теоретичних узагальнень і вироблення конкретних рекомендацій по вдосконаленню боротьби зі злочинністю. Кримінологія стикується з наукою кримінального процесу, до предмета якого входять, відповідно до статті 23 КПК України, встановлення та усунення органами кримінального судочинства причин та умов, що сприяють скоєнню злочину. Для кримінології мають значення положення і дані науки адміністративного, сімейного, трудового та інших галузей права. Вони необхідні, насамперед, при описанні завдань і повноважень різних державних органів та громадських організацій у профілактичній діяльності.

Кримінологія тісно пов’язана з багатьма неюридичними науками. Зв’язок кримінології з філософією виявляється в тому, що закони і категорії останньої є обов’язковими для кримінологічних досліджень, вони дозволяють правильно розкрити суть і зміст зло-чинності, її зв’язки з іншими соціальними явищами. Кримінологія дуже тісно пов’язана з соціологією та психолого-педагогічними науками. Теоретичні положення й емпіричні дані загальної та соціальної психології потрібні для вивчення всіх особистісних властивостей, що визначають механізм індивідуальної злочинної поведінки. Зв’язок кримінології з економічними науками виявляється при вивченні злочинності у сфері економіки, а також при оцінці ролі матеріальних факторів у генезисі злочинної поведінки.

Останніми роками зміцнюється зв’язок кримінології з математикою та кібернетикою. Наукові праці Г.Н. Аванесова, Ю.Д. Блуштейна, С.С. Віцина, А.Ф. Зелінського та інших вчених показали можливість плідного співробітництва кримінології з цими науками. Математичні методи істотно підвищують точність кримінологічних досліджень та їх висновків (при визначенні рівня латентності злочинності, її прогнозування).