Кримінологія
Передмова
Підготовлений авторським колективом підручник «Кримінологія» є одним із перших в Україні, в якому, на відміну від існуючих підручників, поряд з основними концептуальними положеннями кримінологічної науки найбільш повно розглядаються проблеми боротьби з економічною злочинністю на сучасному етапі розвитку України. Підручник має на меті озброїти суб´єктів профілактичної діяльності необхідним обсягом знань у сфері економіки.
При підготовці підручника авторський колектив виходив з того, що кардинальні соціально-економічні перетворення, що відбуваються в країні, породили різноманітні форми господарської діяльності, з´явились нові інститути, притаманні ринковим відносинам, — конкуренція, інвестиційний процес, банкрутство, які нерідко використовуються як інструмент незаконного перерозподілу власності.
Значного розмаху в країні набули незаконні приватизаційні процеси державної та колективної власності, а також землі.
Інтеграція України до світової економічної системи стимулює розвиток міжнародних господарських зв´язків, що нерідко супроводжується переміщенням товарів через митний кордон України поза митним контролем і у великих розмірах, ухиленням від повернення виручки в іноземній валюті, незаконним відкриттям або використанням за межами України валютних рахунків.
У зв´язку з розбудовою нових економічних відносин і послабленням контрольних функцій держави значного поширення набули такі види злочинів, як крадіжки державного чи колективного майна в умовах зміни форм власності, ухилення від сплати податків, зборів, інших обов´язкових платежів, використання бюджетних коштів усупереч їх цільовому призначенню, легалізація грошових коштів та іншого майна, здобутого злочинним шляхом.
Так, у 2009 році на території України всього було виявлено 434678 злочинів, з них 398538, або 91,7%, становили злочини загальнокримінальної спрямованості та 36634, або 8,4%, — злочини економічної спрямованості. При цьому, якщо в структурі злочинів загальнокримінальної спрямованості тяжкі й особливо тяжкі злочини становили 34,9%, то в групі злочинів економічної спрямованості — 43,1%. У структурі злочинів економічної спрямованості злочини, пов´язані з приватизацією, становили 2473, або 6,8%; у сфері зовнішньоекономічної діяльності — 539 (1,5%), у сфері банківської діяльності — 3300 (9%), в АПК — 2213 (6%), з використанням бюджетних коштів — 7264 (19,8%). Протягом 2009 року було викрито більше 1.8 тис злочинів — ухилення від сплати податків у особливо великих розмірах.
Ці дані відображають лише виявлену частину економічних злочинів. За оцінками фахівців, 90% таких злочинів залишаються невідомими правоохоронним органам. Таким чином, з високою долею вірогідності можна стверджувати, що злочини у сфері економіки в дійсності становлять не менше 90—100 тисяч.
Підручник складається із загальної та особливої частин. У загальній частині висвітлюються такі питання, як поняття, предмет, система, історія розвитку кримінології, поняття злочинності та її чинники, особа злочинця, проблеми прогнозування та планування боротьби зі злочинністю, система профілактики злочинів, методика кримінологічних досліджень. В особливій частині розглянуті окремі види злочинності: організована злочинність, податкова злочинність, корупція, злочини в банківській та інвестиційній сфері, у сфері банкрутства, в зовнішньоекономічній діяльності, в процесі приватизації майна, у сфері використання електронно-обчислювальних машин і комп´ютерних мереж тощо.
В особливій частині знайшли достатньо повне висвітлення проблеми, пов´язані з впливом на злочинність таких негативних соціальних явищ, як наркоманія, а також запобігання злочинності неповнолітніх. Завершується підручник розділом, в якому розглядаються питання міжнародного співробітництва в боротьбі зі злочинністю.
При підготовці підручника автори намагались акцентувати увагу не лише на теоретичних проблемах, а й на практичному боці застосування всього комплексу кримінально-правових, організаційних і соціально-економічних заходів, спрямованих на запобігання окремим видам економічних злочинів.
Підручник розроблено відповідно до положень Конституції України, Кримінального кодексу України, затвердженого 5 квітня 2001 р., Законів України «Про засади запобігання та протидії корупції» від 11 червня 2009 р., «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 1 грудня 1994 р., «Про організаційно-правові заходи боротьби з організованою злочинністю» від 30 липня 1993 р., а також інших нормативних актів, з використанням кримінальної статистики, досвіду діяльності судів і правоохоронних органів, конкретних кримінологічних досліджень.
Викладення матеріалу структуровано відповідно до програми навчальної дисципліни «Кримінологія».
Підручник «Кримінологія» призначається для студентів, аспірантів, викладачів юридичних факультетів вищих навчальних закладів України, наукових і практичних працівників.
Автори висловлюють щиру подяку доктору юридичних наук, професору В.О. Глушкову, доктору юридичних наук, професору І.П. Козаченку, доктору юридичних наук, професору В.А. Мисливому за рецензування рукопису підручника, а також авторам наукових праць А.П. Закалюку, О.М. Джужі, Л. В. Багрій-Шахматову, А.Ф. Зелінському, В.П. Філонову, О.І. Коваленку, О.Є. Михайлову, російським вченим В.Н. Кудрявцеву, А.І. Долговій, С.М. Іншакову та іншим вченим, чиї наукові доробки використані при підготовці цього підручника.