Освітньо-професійні стандарти у контексті реформування системи підготовки кадрів

Додаток 7 Професійний стандарт нового типу на групу професій "Фахівці з управління персоналом" (проект)

До цього угруповання належать такі професійні назви робіт КП, як, наприклад:

Менеджер (управитель) з персоналу (код КП – 1477.1); Менеджер (управитель) з адміністративної діяльності тощо (код КП – 1475.4).

Головною функцією цих працівників є організація ефективної роботи персоналу (працівників) з метою підвищення якості, швидкості та задоволеності працею для загального розвитку підприємства, установи, організації.

1. Загальні положення

Фахівець з управління персоналом здійснює керівництво підлеглими йому працівниками підприємства, організації чи установи та підпорядковується вищому керівництву.

Фахівець з управління персоналом призначається на посаду та звільняється з посади наказом керівника підприємства, організації чи установи.

Особа, призначена на посаду фахівця з управління персоналом, повинна мати повну вищу освіту напряму підготовки "Менеджмент" без вимог до стажу роботи чи повну вищу освіту (спеціаліст, магістр), стаж роботи не менш 2 років та післядипломну перепідготовку за напрямом "Менеджмент".

Фахівець з управління персоналом у своїй практичній діяльності керується Конституцією України, указами Президента України, постановами та розпорядженнями Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Податкової адміністрації України, іншими нормативно-правовими актами, міжнародними нормами та стандартами, які стосуються нормування, охорони та оплати праці, наказами керівника, Статутом підприємства, організації чи установи та посадовою інструкцією.

Фахівець з управління персоналом повинен володіти державною мовою, знати основні принципи управління персоналом, етику, естетику, основи психології та соціології, роботу на персональному комп’ютері та відповідні програмні забезпечення.

Завдання та обов'язки

Доводить до підлеглих поставлені перед ними завдання, перевіряє готовність працівників до їх вирішення, розподіляє функціональні обов'язки між ними.

Коригує роботу персоналу, призначає працівників для виконання певних робіт у зв'язку з виникненням незапланованих або нестандартних ситуацій, порушень у загальному порядку роботи.

Організовує (у разі необхідності) взаємозамінність працівників.

Визначає пріоритет і черговість виконання робочих завдань.

Організовує нагляд та контроль за дотриманням графіка робіт, розстановкою персоналу відповідно до штатного розкладу, виконанням конкретних обсягів робіт, встановлених стандартів якості робіт.

Перевіряє забезпеченість працівників матеріально-технічними, інформаційними ресурсами, необхідними для виконання покладених на працівників обов'язків, вживає заходів щодо запобігання простоям, аваріям, тимчасовим зупинкам роботи.

Вживає заходів щодо запобігання та ліквідації конфліктних ситуацій у колективі.

Оцінює якість роботи кожного працівника, раціональне використання робочого часу, а також визначає можливість покладання на працівника додаткових обов'язків.

Оцінює лояльність та врівноваженість працівників, визначає ступінь довіри до них.

Є присутнім під час спілкування працівників із клієнтами та відвідувачами (аналіз бесід, ставлення до клієнтів і відвідувачів), веде нагляд за професійною поведінкою працівників, указує на їх помилки і попереджає про необхідність їх усунення.

Надає працівникам необхідні вказівки щодо виконання ними робіт, які мають обов'язковий характер.

Надає працівникам “випадкові контрольні завдання” для тренування готовності для виконання різних завдань.

Вживає заходів щодо припинення виконання робіт, заміщення працівників у разі настання випадків, які можуть спричинити несприятливі наслідки для підприємства, не допускає до роботи працівників, що перебувають у стані, який призводить до таких самих наслідків (нетверезий стан, хвороба тощо), негайно повідомляє про такі випадки керівника.

Визначає можливості та способи вживання прийнятої на підприємстві системи заохочень і стягнень до працівників.

Проводить співбесіди з працівниками, з'ясовує причини незадовільної роботи і спільно з працівниками визначає варіанти вирішення корпоративних та особистих питань.

Організовує навчальні курси та персональне наставництво (шефство) для відстаючих працівників у разі нездатності останніх самостійно справитися з поставленими перед ними завданнями, а при незадовільних підсумках навчання подає керівництву підприємства клопотання про звільнення працівників за невідповідність посаді (виконуваній роботі).

Визначає критерії вимог до кандидатів на роботу та бере участь у доборі претендентів.

Представляє прийнятих на роботу працівників колективу, забезпечує їх інформацією, необхідною для орієнтації в колективі, знайомить з умовами роботи та основними принципами кадрової політики підприємства.

Забезпечує взаємозв'язок підлеглого йому колективу з іншими підрозділами підприємства (бухгалтерією, відділом кадрів тощо).

Складає звіти про готовність кожного конкретного працівника до виконання тих або інших завдань, про досягнуті працівниками результати.

Готує звіти про якість робіт, виконуваних підлеглими працівниками, про виконання обсягів завдань, про причини, що призвели до зриву виконання планів і винних у цьому осіб, та подає звіти вищому керівництву.

Виконує (якщо цього вимагає ситуація) роботу окремих працівників.

Організовує роботу з персоналом відповідно до загальних цілей розвитку підприємства та конкретних напрямів кадрової політики для досягнення ефективного використання і професійного вдосконалення працівників.

Забезпечує укомплектовування підприємства працівниками необхідних професій, спеціальностей та кваліфікацій.

Визначає потреби у персоналі, вивчає ринок праці з метою визначення можливих джерел забезпечення необхідними кадрами.

Визначає потреби підприємства в кадрах у зв'язку з розширенням і реконструкцією виробництва, освоєнням нових технологій (продажів, обслуговування), змінами у маркетинговій та технічній політиці підприємства (аж до повного перепрофілювання і скорочення виробництва), упровадженням нових систем організації праці, а також з урахуванням перспектив підприємства.

Представляє кандидатів на вакантні посади (вільні робочі місця) керівникам структурних підрозділів (до штату яких набираються працівники) для проведення переговорів, ознайомлення з умовами праці та робочим місцем, ухвалення керівником структурного підрозділу рішення про можливість прийняття кандидата з відповідними кваліфікаційною категорією та розрядом.

Організовує навчання персоналу, координує роботу з підвищення кваліфікації працівників і розвитку їх ділової кар'єри.

Доводить інформацію з кадрових питань і найважливіших кадрових рішень до всіх працівників.

Бере участь спільно з керівниками структурних підрозділів в ухваленні рішень з питань наймання, переведення, просування по службі, пониження за посадою, накладення адміністративних стягнень, а також звільнення працівників.

Розробляє систему оцінки ділових якостей працівників, мотивації їх посадового зростання.

Консультує керівників різних рівнів з питань організації управління персоналом.

Здійснює керівництво підлеглими йому працівниками.

Знання та навички

Законодавчі та нормативні правові акти, що регламентують діяльність підприємства з управління персоналом.

Трудове законодавство.

Основи ринкової економіки, підприємництва та ведення бізнесу.

Структуру та штати підприємства, профіль, спеціалізацію і перспективи його розвитку.

Основні технологічні процеси діяльності підприємства.

Кадрову політику та стратегію підприємства.

Основи загальної та спеціальної психології, соціології та психології праці.

Методи оцінки сильних і слабких боків підлеглих працівників.

Норми якості та часу для кожного виду роботи.

Етику ділового спілкування.

Методи вирішення організаційно-управлінських і кадрових завдань.

Методи обробки інформації з використанням сучасних технічних засобів комунікації, зв'язку та комп'ютерів.

Правила внутрішнього трудового розпорядку.

Правила та норми охорони праці.

Кон'юнктуру ринку робочої сили та освітніх послуг.

Порядок ціноутворення та оподаткування.

Основи маркетингу.

Сучасні концепції управління персоналом.

Основи трудової мотивації та системи оцінки персоналу.

Форми і методи навчання та підвищення кваліфікації кадрів.

Порядок розробки трудових договорів (контрактів).

Методи та організацію менеджменту.

Основи технології виробництва і перспективи розвитку підприємства.

Основи виробничої педагогіки.

Передовий вітчизняний та зарубіжний досвід у сфері управління персоналом.

Основи організації діловодства.

Призначення на посаду фахівця з управління персоналом і звільнення з посади здійснюється керівником.

На час відсутності фахівця з управління персоналом (відпустка, хвороба тощо) його обов'язки виконує особа, призначена в установленому порядку. Ця особа має відповідні права та несе відповідальність за належне виконання покладених на нього обов'язків.

Права

Мати доступ до особистих справ підлеглих працівників.

Брати участь у розробці та узгодженні виробничих планів підприємства, планів із перебудови структури діяльності його підрозділів.

Проводити зборів зі штатними працівниками з метою обговорення їх профпридатності у зв'язку із змінами виробничої політики підприємства.

Вимагати від керівництва відповідних підрозділів підприємства своєчасного забезпечення всім необхідним для нормальної роботи підлеглих працівників.

Вимагати від бухгалтерії або інших фінансово-бухгалтерських підрозділів інформацію щодо умов оплати праці, нарахованої заробітної плати та інших фінансових питань.

Представляти керівництву підприємства пропозиції про накладення дисциплінарних стягнень на окремих працівників за невиконання покладених на них обов'язків, порушення трудової та корпоративної дисципліни; пропозиції про заохочення працівників, які відзначилися.

Виступати за наявності на підприємстві профспілки посередником між підлеглими працівниками, керівництвом підприємства та профспілкою з метою обговорення робочих завдань і розв'язання конфліктів.

Проходити додаткове навчання у зв'язку з поставленими завданнями.

Ознайомлюватися з документами, що визначають його права та обов'язки, критерії оцінки якості виконання посадових обов'язків.

Вимагати від керівництва підприємства забезпечення організаційно-технічних умов та оформлення встановлених документів, необхідних для виконання посадових обов'язків.

Ознайомлюватися з проектами рішень керівництва підприємства, що стосуються його діяльності.

Вносити на розгляд керівництва пропозиції щодо вдосконалення роботи.

Повідомляти безпосереднього керівника про всі виявлені у процесі виконання своїх посадових обов'язків недоліки у підприємницькій або комерційній діяльності підприємства (його структурних підрозділів) і вносити пропозиції щодо їх усунення.

Підписувати та візувати документи у межах своєї компетенції.

Вимагати від керівництва підприємства сприяння у виконанні своїх посадових прав та обов'язків.

Відповідальність

За неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, передбачених посадовою інструкцією, – у межах, установлених чинним трудовим законодавством України.

За правопорушення, вчинені у процесі своєї діяльності чи бездіяльності, – у межах, установлених чинним адміністративним, кримінальним і цивільним законодавством України.

За спричинення матеріального збитку організації – у межах, установлених чинним трудовим і цивільним законодавством України.