Освітньо-професійні стандарти у контексті реформування системи підготовки кадрів

5.3. Перспективи формування попиту на робочу силу в розрізі основних груп професій

Слід зазначити, що важливою складовою у сфері підготовки кадрів та працевикористання виступає розробка програмних оцінок на близьку, середню та далеку перспективу. ДУ НДІ соціально-трудових відносин протягом 2002-2008рр. розроблено та багаторазово реалізовано на практиці методичні підходи щодо планування збалансованості ринку освітніх послуг та ринку праці у регіонально-галузевому розрізі. Так, наприклад, у межах 5господарськодоговірних НДР на базі ринків праці та навчальних закладів мм.Луганська, Севастополя та Антрацита, Білокуракинського та Антрацитівського районів Луганської області було підготовлено середньотермінові прогнози щодо формування попиту в регіонах у професійному розрізі на період до 2010року. Під час виконання зазначених НДР застосувалися Методичні рекомендації щодо визначення відповідності обсягів та професійно-кваліфікаційної структури випускників закладів ПТО потребам ринку праці, розроблені ДУ НДІ СТВ, рекомендовані для практичного застосування Мінпраці та МОН України у 2003році, та балансований метод розрахунку потреби у працівниках. Схему балансу працівників та Схеми балансованого розрахунку додаткової потреби у працівниках у професійному розрізі та джерел їх поповнення наведено у Таблицях 11 та 12 відповідно.

Надбаний за останні 7 років досвід визначення перспектив розвитку окремих професій з урахуванням змін у соціально-трудових відносинах, зайнятості, демографічній ситуації, регіональній політиці, на ринку праці тощо [105-115] дозволяє зробити прогноз щодо використання працівників України за 25 професійними групами на середньо- та довготермінову перспективу (на період до 2015 року).

осіб, тис.осіб

Номер рядка

Чисельність

працівників

у тому числі за професіями (найменування професії та її код або класифікації професій та її код за Класифікатором професій
(ДК 003:2005)

Наявність працівників на початок звітного періоду

01

Прибуло працівників за звітний період

із них:

02

прибуло за направленням центрів зайнятості

03

прибуло за вільним наймом

04

прибуло із числа тих, що закінчили (у розрізі навчальних закладів за освітньо-кваліфікаційними рівнями) навчальні заклади

05

навчено на підприємстві шляхом перепідготовки

06

Вибуло працівників за звітний період

із них:

вибуло у зв'язку з переходом на навчання, призовом до Збройних Сил України

07

08

вибуло у зв'язку з виходом на пенсію, із хворобою тощо

09

вибуло за власним бажанням, переміщено на інші підприємства

10

звільнено за прогули та інші порушення трудової дисципліни

11

вивільнено у зв'язку зі змінами технології або введенням нового обладнання

12

Наявність працівників на кінець звітного періоду

13

Потреба у працівниках на початок прогнозного періоду

14

Додаткова потреба у працівниках

15

Таблиця 11 Схема балансу працівників підприємств, галузі, регіону

Номер рядка

Чисельність працівників

у тому числі за професіями (найменування професії та її код або класифікації професій та її код за Класифікатором професій ДК 003:2005)

Наявність працівників на початок прогнозного періоду

01

Планова чисельність працівників на прогнозний період

02

Додаткова потреба в працівниках, всього

03

у тому числі:
на приріст чисельності

04

на заміну тих, що вибувають

05

Джерела забезпечення додаткової потреби в працівниках

06

прийняття працівників за вільним наймом

07

прийняття працівників за направленням центрів зайнятості

08

прийняття працівників, звільнених із Збройних Сил України

09

прийняття випускників (у розрізі навчальних закладів за освітньо-кваліфікаційними рівнями) навчальних закладів

10

перепідготовка працівників, вивільнених у зв'язку зі змінами технології або введенням нового обладнання

11

навчання на підприємстві робітників, що не мають професії

12

навчання на підприємстві шляхом перепідготовки

13

Потреба у підготовці працівників, всього

14

з них:

у ВНЗах

15

у закладах ПТО

16

на підприємстві, всього

17

у тому числі:

перепідготовка вивільнених робітників

18

підготовка нових робітників

19

перепідготовка та підвищення кваліфікації робітників

20

в інших навчальних закладах (центрах, на курсах тощо)

21

Таблиця 12 Схема балансового розрахунку додаткової потреби у працівниках у професійному розрізі та джерел їх поповнення

Архітектори та будівельники

Зростання попиту на архітекторів, інженерів-будівельників відбуватиметься паралельно із зростанням інвестицій, капіталовкладень, добробуту населення, із появою сприятливих умов для його кредитування тощо. У найближчі 5-7 років перспективними фахами підготовки у ВНЗах будуть ті, що зорієнтовані на офісне будівництво, соціальне житло, рекреаційний дизайн, історичні реставраційні роботи, присадибну архітектуру. Постійний попит на цих фахівців сприятиме у столиці та містах притягуванню капіталів та інвестицій (мм.Одеса, Донецьк, Львів, Харків, Дніпропетровськ). Крім того, безумовно одним із чинників зростання загального попиту на будівельників є проведення саме у цих містах
Євро-2012.

Згідно із прогнозами, кваліфіковані робітники-муляри у найближчі 10років не залишаться без роботи, оскільки вже зараз попит на них вкрай високий, а самих досвідчених майстрів майже немає. До 2010 року очікується зростання попиту на мулярів, робітників-будівельників, а додаткові вакансії з'являться через необхідність замінити тих, хто з тої чи іншої причини (вік, здоров'я, трудова міграція тощо) залишатиме роботу. Однак, бракуватиме і молодих кадрів, яким, м'яко кажучи, не дуже до вподоби праця, що вимагає неабияких фізичних зусиль. І це незважаючи на досить-таки прийнятну винагороду.

Зростання інвестування вимагатиме побудови нових міні-підприємств, спеціалізованих державних та недержавних шкіл та лікарень, офісів та інших споруд, реставрації старих споруд кам'яної кладки, а також застосування цегли у декоративних роботах, розбудівлі транспортної інфраструктури, створення житлового фонду для іноземців тощо. Все це позначиться підвищенням попиту на кваліфікованих робітників. Цегла – тривкий матеріал, що не потребує пильного догляду і широко застосовується у зовнішньому оздобленні будівель. Менше шансів отримати постійну та високооплачувану роботу матимуть будівельники, які спеціалізуються на вогнетривкому матеріалі та первинних металах.

Викладачі

Із 1991 до 2008 року кількість ВНЗів ІІІ та ІV рівнів акредитації зросла у 8разів в основному через запровадження на практиці оплачуваного навчання. За цей період темпи зростання зайнятості викладачів були надвисокими та дещо призупинилися, починаючи з 2006 року.

Ця тенденція до 2010 року суттєво зміниться через те, що, з одного боку, ліміт платоспроможності населення за низькоякісні освітні послуги майже країни вичерпано, з іншого – адміністрація ВНЗів зорієнтована на використання досвідчених викладачів, у т.ч. за сумісництвом, крім того перевиробництво широкого спектра фахівців (викладачів, юристів, бухгалтерів, економістів, управлінців, екологів тощо) досягло свого апогею, що призводить до згортання перспектив працевлаштування випускників, які не мають досвіду роботи або навчалися у ВНЗах, які дають вкрай низький рівень практичних знань, навичок та компетенції. Таким чином, зайнятість викладачів у галузевому та функціональному розрізі буде суттєво знижуватися. Крім того, виконання зобов'язань України щодо норм та принципів Болонського процесу призведуть до банкрутства та згортання цілого ряду надлишкових ВНЗів або їх філій, особливо, починаючи з 2010року.

Передбачається постійна конкуренція за посади адміністраторів у вищій освіті. Кількість таких вакансій відносно незначна та зайнята "довічними" керівниками, тому на цю роботу потраплятимуть найбільш кваліфіковані та цілеспрямовані пошукачі. Більше шансів матимуть люди із стажем роботи з управління персоналом, досвідом відповідної роботи за кордоном тощо.

Водії та автомеханіки

Із розвитком промисловості, вступом України до СОТ, спрощенням митних процедур з`явилося багато можливостей для тих, кого цікавлять вантажівки. Ця робота має свої особливості стосовно заробітної плати з урахуванням кількості робочих днів на тиждень, а також ночей, проведених у дорозі, та робочого стану техніки. Оскільки професія водія вантажівки не вимагає спеціальної університетської освіти, конкуренція буде лише на ті робочі місця, де платять великі гроші та є прийнятні чи навіть відмінні умови праці.

Економічне піднесення та збільшення обсягів вантажів для транспортування, вступ України до СОТ, інтенсивна експлуатація потягів, літаків та транспортних суден позначаться на стрімкому зростанні попиту на водіїв, починаючи з 2009 року. Можливо менше роботи буде у водіїв-дальнобійників, однак ті товари, що швидко псуються, будуть перевозитися саме ними.

Кількість водіїв вантажівок із комерційними обов`язками зростатиме повільніше через те, що керівники підприємств розподіляють їх обов`язки серед інших працівників. Буде введено певні зміни у продажу та замовленні продукції, обслуговуванні клієнтів із використанням постійних водіїв для цього. Водіям буде легше отримати роботу в тих галузях промисловості, що менш чутливі до змін в економіці.

Попит на кваліфікованих автомеханіків матиме тенденцію до динамічного зростання через те, що кількість автомобілів збільшується у геометричній прогресії разом із зростанням не стільки добробуту населення країни, скільки із зростанням у небачених масштабах його кредитування. Складові частки сучасних автомобілів виконано із легованої сталі, алюмінію та пластика – матеріалів, з якими набагато важче працювати, ніж із звичайними сталевими агрегатами. Нові автомобілі з меншою вагою, на відміну від старих моделей, схильні до більших пошкоджень, відповідно більше часу витрачається на їх ремонт. У першу чергу усуваються значні пошкодження кузова, тоді як ремонт незначних вм'ятин та роздавлені крила – це другорядні справи. Вакансії у цій галузі будуть завжди, оскільки існує необхідність заміняти досвідчених автомеханіків, які з тої чи іншої причини залишають роботу.

На ремонтний бізнес не дуже впливають коливання в економіці, оскільки досвідчений механік ніколи не залишиться без роботи.

Вчителі

Попит на працю вчителів залежить від їх фаху. У теперішній час у багатьох школах не вистачає кваліфікованих вчителів математики, природничих наук, іноземних мов, інформатики, особливо тих, хто добре (дуже добре) володіють державною мовою.

Зайнятість вчителів середньої школи знижуватиметься через скорочення населення та, відповідно, через зменшення обсягів зарахування учнів. Чисельність працюючих вчителів також залежатиме від витрат на освіту на місцевому та державному рівнях, рівня заробітної плати вчителів у співвідношенні з іншими професіями, виплат пільг, надбавок тощо.

На період до 2010 р. прогноз зайнятості вчителів шкіл вкрай невтішний. Відбуватиметься постійне скорочення педагогічних колективів, їх постаріння. Стан справ зміниться на краще лише за умови, коли середньорічні темпи зростання ВВП у країні сягатимуть 6,0-10,0%, рівень бюджетних відрахувань на шкільну освіту – 5,0-6,0% від консолідованого бюджету, а річний рівень інфляції не перевищуватиме 5,0-6,0%.

У перспективі буде важче залучати керівників на посади директорів та їх заступників у спеціалізованих та середніх школах через низьку заробітну плату та додаткові обов'язки, що матимуть вчителі на цих посадах. За останні роки управлінням на місцях на вчителів покладено додаткові обов'язки, із додатковими доплатами, тим самим залучаючи їх до адміністративних посад.

Генеральні директори та керівники

До 2015 року зайнятість генеральних директорів та керівників зростатиме у середньому темпі. Багато вакансій з'являтиметься кожного року, оскільки ці працівники переходять на інші посади, розпочинають власну справу або виходять на пенсію. Але змагання за керівні посади буде напруженим, оскільки багато керівників переходять на інші виконавчі або керівні посади, обмежуючи кількість вакансій для новоприбулих.

У галузях нерухомості, фінансів та страхування кількість посад зростатиме у середньому темпі. У промислових галузях у цілому очікується зниження зайнятості генеральних директорів та керівників.

Досвідчені керівники, досягнення яких свідчать про лідерські здібності та здатність поліпшити успішність або конкурентноспроможність організації, матимуть найбільше шансів.

Головними проблемами формування прошарку управлінців залишатимуться такі:

- недопущення до управління на багатьох підприємствах, в установах, особливо бюджетних, молодих та талановитих менеджерів;

- невідповідність фаху та рівня кваліфікації керівній посаді, що обіймається;

- висока інтенсивність у роботі та тиск із боку контрольних органів через надмірну фіскальну та монетарну політику, прояви корупції тощо.

Працівники готельного бізнесу

До 2015 року очікується стрімке зростання попиту на готельних менеджерів. Через важкі умови праці, пов'язані із стресовими навантаженнями та з інших причин досвідчені керівники залишатимуть свої посади. Широкі можливості відкриваються у готельному та ресторанному бізнесі для людей із вищою освітою. Необхідність будувати нові готелі та мотелі буде викликано розвитком міжнародного та вітчизняного туризму, проведенням в Україні Євро-2012 та пожвавленням ділової активності. Однак готельний бізнес розвиватиметься дещо швидше, ніж попит на його управлінський персонал, обов'язки деяких членів якого буде покладено на інших фахівців. Мережа готелів економного класу пропонуватиме у майбутньому охайні та зручні кімнати. У таких готелях є генеральний директор та різні завідувачі та службовці, які наглядають за окремими готелями. Оскільки підприємці та бізнесмени мають бажання платити за просторі кімнати, в яких можна організувати зустрічі, потреба в номерах "люкс" також зростатиме. До того ж великі готелі з ресторанами, тренувальними залами та іншими вигідними послугами надаватимуть змогу стажерам проходити у них практику.

Працівники, зайняті видавничою справою

Оскільки окремих досвідчених знавців видавничої справи витіснятиме технічний прогрес, серед операторів друкарських верстатів матиме місце конкуренція. Швидко знайдуть роботу люди із вищою та професійною освітою, які додатково закінчили необхідні сучасні курси та мають відповідний стаж роботи.

Незважаючи на те, що потреби в надрукованому матеріалі зростатимуть, до 2010 року передбачається дещо повільне зростання попиту на операторів друкарських верстатів, оскільки широкого використання набуде комп'ютеризована друкарська техніка. Поряд із цим зростатиме попит на офсетних друкарів, майстрів глибокого друку та друкарів на верстаті флексографського друку (спосіб друкування з рельєфних еластичних форм). Низьким буде попит на майстрів високого друку. Поява нових робочих місць буде зумовлена розширенням поліграфічної промисловості, а також завдяки поширенню використання прямої поштової реклами. Зростаюча кількість навчальних закладів, фахівців різних категорій викликає потребу в книжках і журналах. Серед іноземних замовників зростатиме попит на внутрішні публікації державною мовою, наукові видання, книги масового асортименту, наприклад, книги про мистецтво, фотоальбоми, фотоальманахи та видання іноземною мовою, які набагато дешевші в Україні, тощо.

Попитом також користуватиметься друкування комерційної продукції (реклами, каталогів, торгової інформації, оголошень), яка безпосередньо надсилатиметься потенційним замовникам. Нові методи вивчення можливостей ринку змушать рекламодавців орієнтуватися на певну аудиторію і в своїх цілях вони використовуватимуть газети. Оскільки часу на підготовку нових кадрів не вистачає, а видавництва повинні випускати продукцію вчасно, то досвідчені друкарі легко знайдуть роботу у книжкових і газетних видавництвах.

Крім того, традиційно нестабільна політична ситуація в країні даватиме у найближчі роки великий обсяг замовлень на агітаційну видавничу продукцію.

Фахівці сфери культури, мистецтва, кінематографії, журналістики

Романтика професії актора, режисера чи продюсера приваблює багатьох. Бажаючих чимало, а чітко окреслених вимог щодо цих професій бракує, що в свою чергу і надалі буде причиною жорсткої конкуренції у цій галузі. Лише найталановитіші здобудуть постійне працевлаштування.

До 2010 року очікується помірне зростання попиту на акторів, режисерів, каскадерів та продюсерів. Низька вартість української робочої сили в кіноіндустрії, маловитратність організації зйомок тощо призведе до інвестування в Україну відповідних коштів. Крім того розвиток внутрішнього ринку, завдяки поширенню кабельного, супутникового телебачення та телевізійним синдикаціям стимулюватиме попит на акторів та інший персонал, зайнятий у цій сфері діяльності. У той самий час недостатня підтримка мистецтва з боку держави у майбутньому призведе до суттєвих скорочень чисельності зайнятих у цій сфері людей, які залишатимуть роботу, створюючи чимало вакансій. Серед професій цієї групи матимуть стабільний попит такі, як "Каскадер", "Диктор", "Ведучий програми", "Оглядач", "Редактор", "Піротехнік" та інші.

Формування недержавної культурно-розважальної та інформаційної сфери підвищить у найближчі роки конкуренцію та попит на репортерів у великих столичних газетах, на радіостанціях та телеканалах. Перевага надаватиметься талановитим письменникам, знавцям наукових і технічних тем. Чимало газет братимуть на роботу позаштатних кореспондентів. До того ж передбачається швидкий розвиток інтерактивних газет і журналів, що створить у майбутньому чимало вакансій.

У той самий час об'єднання, закриття, зниження тиражів деяких газет через великі витрати та зменшення прибутку з реклами призведе до того, що до 2010 року очікуватиметься зниження попиту на репортерів.

Робота репортера дуже неспокійна і пов'язана із стресовими навантаженнями, тому багато кореспондентів переходитиме на інші місця, тим паче, що дипломовані фахівці мають необхідну підготовку для роботи у рекламному відділі чи відділі інформації.

Лікарі

Низька заробітна плата у державних, відомчих та муніципальних лікарнях призводить до відтоку кваліфікованих кадрів у приватну медицину, їх від'їзду до країн близького та особливо далекого зарубіжжя. Поряд із цим, на вивільнені вакансії та робочі місця випускники медичних ВНЗів часто-густо не орієнтуються. Ця ситуація суттєво диференціюється у регіональному (існує конкуренція серед лікарів у різних районах країни, області), функціональному (важко потрапити до успішно діючих спеціалізованих кардіохірургічних, офтальмологічних, медично-наукових госпрозрахункових установ) та галузевому (привабними є вакансії в лікарнях чи медпунктах при АЕС, на океанських теплоходах, прибуткових підприємствах сфери металургії, харчової промисловості тощо) розрізах. Сталим попитом користуватимуться лікарі-професіонали за окремими галузями медицини, перш за все, сімейні лікарі.

Правоохоронці

Робота правоохоронних органів вимагає великої відповідальності. Стражі порядку ідуть на пенсію відслуживши 20-25 років, тим самим маючи нагоду займатися чимось іншим, коли їм 40-50 років. Через відносно високу заробітну плату та деякі пільги кількість професійних кандидатів перевищує число вакансій у центральних правоохоронних органах та у місцевих і спеціальних міліцейських управліннях – через те, що вимоги до майбутніх стражів порядку стануть дуже жорсткими. Конкуренція буде у місцях, де платять великі гроші, а саме у державних та галузевих відомствах, а також в управліннях міліції найбільш "заможних" регіонів. Випускники міліцейських університетів із військовим досвідом матимуть більше шансів отримати роботу. Вакансій вистачатиме там, де мало платять або існує високий рівень злочинності (південно-східні регіони країни).

До 2010 року очікується зростання попиту на приватних детективів і спеціальних агентів. Необхідність у послугах міліції буде викликано занепокоєнням суспільства власною безпекою та злочинами, пов'язаними із вживанням наркотиків. Однак на державному рівні зайнятість у системі МВС України буде постійно знижуватися через бюджетні скорочення.

Молодший медичний персонал

Швидке постаріння населення та потяг до здорового способу життя зумовлює зростання попиту на стаціонарних медсестер. Через обмежений, низький рівень платні у лікарнях між медсестрами відбуватиметься конкуренція за робочі місця у приватних лікарнях. Стаціонарних пацієнтів, з якими їм доводиться працювати, не побільшає. Очікується зростання зайнятості у приватних санаторіях, оскільки стає все більше людей похилого віку та інвалідів. Окрім цих верств населення приватні санаторії покликані надавати допомогу і тим пацієнтам, які виписалися із лікарень, але ще не зовсім видужали, щоб повертатися до роботи.

Чимало людей похилого віку нездатні рухатися, а отже медична допомога надаватиметься їм вдома. Завдяки технічному прогресу процедури стають дедалі складнішими. Внаслідок цього та завдяки розширенню комплексу охорони здоров'я вимоги до цієї категорії працівників зростатимуть. Передбачається, що підготовка молодшого медичного персоналу найближчим часом вимагатиме рівня бакалавра.

Працівники сфери побутового обслуговування

Попит з боку роботодавців на кваліфікованих працівників сфери послуг до 2015 року буде сталим і набере максимуму у 2010-2012 роках, коли в Україні повністю сформується мережа приватних фірм, що надають послуги з ремонту житла, меблів, побутових приладів, знарядь, прасування тощо.

Із появою будинків "цивілізованого" типу зростає потреба у доглядачах, консьєржах, швейцарах, опалювачах тощо. Ці робочі місця зорієнтовано на людей старшого та похилого віку за умови, що останні будуть комунікабельними, кмітливими та добросовісно виконуватимуть свої завдання та обов'язки.

Для надання населенню якісних косметичних, візажних, перукарських послуг роботодавці найматимуть висококваліфікованих косметиків, перукарів, манікюрниць, педикюрниць та пастижерів, бо матиме місце жорстка конкуренція за клієнтів між відповідними кабінетами та салонами. Ще більш завзято треба буде змагатися за замовлення перукарям собак, татуювальникам, графологам.

Стрімкого зростання набере попит на комунальні та житлово-ремонтні послуги після житлової реформи, формування системи командитних товариств тощо. Це приведе до створення, шляхом об'єднання самозайнятих малярів, оформлювачів, сантехніків та ін., великої кількості малих фірм, діяльність яких у майбутньому знизить вартість відповідних послуг та буде зорієнтованою на залучення середньокваліфікованих молодих робітників.

Продавці нерухомості, брокери, оцінювачі

До 2010 року зайнятість продавців нерухомості, брокерів, оцінювачів зростатиме повільніше, ніж у середньому темпі. З`являться сотні вакансій, оскільки працівники змінять рід занять і звільнять робочі місця. Посаду продавця нерухомості буде відносно легко отримати. Добре треновані, честолюбні люди, які розуміються на продажу, будуть найкращими кандидатами. Зростаюче вживання сучасних електронних інформаційних технологій підвищує продуктивність праці та дозволяє скоротити деякі другорядні посади у цій сфері.

Завдяки доступу до електронних баз даних та використанню спеціальних комп`ютерних програм зменшиться потреба в послугах оцінювачів.

До зростання зайнятості фахівців цього виду економічної діяльності приводить стабільний попит на купівлю або оренду квартир, будинків, котеджів, офісів.

Також на кількість робочих місць впливатимуть високий рівень інфляції та коливання в економіці у найближчі 2 роки. У період спадів економічної діяльності обсяг продажу нерухомості та потреба в працівниках помітно зменшуватимуться.

Продавці продовольчих та непродовольчих товарів

У найближчі 7 років сфера торгівлі набере цивілізованих рис шляхом створення мережі супермаркетів, критих просторих павільйонів, спеціалізованих крамниць, оптових та роздрібних баз. Система продаж матиме зовсім новий вигляд завдяки введенню знижок постійним клієнтам, знижок для бідних прошарків населення, іншим засобам боротьби за клієнтів в умовах жорсткої конкуренції. Все це призведе до того, що багато реалізаторів, продавців із лотка, інших працівників торгівлі втратять роботу. Перевага надаватиметься молодим, комунікабельним, ввічливим та кмітливим особам. Розшириться діяльність комівояжерів та агентів, рекламістів, яку спрямовано на "агітацію" потенційних покупців за місцем роботи чи мешкання.

З урахуванням менталітету українського народу витіснення реалізаторів чи приватних виробників сільськогосподарської продукції із продуктових ринків буде повільнішим і суттєво не змінить обсягів відповідної послуги.

У середині другого десятиріччя 21 сторіччя автоматизація та механізація в сфері складування, пересування, інформаційного забезпечення, контролю та реалізації товарів приведе до перерозподілу зайнятих у торгівлі до сфер менеджменту, маркетингових послуг, дизайну продукції, доставляння товарів до віддалених та важкодоступних регіонів тощо.

Працівники сфери харчування

До 2015 року роботи для кухарів, кондитерів, кулінарів та інших зайнятих у цій сфері діяльності людей буде достатньо. Постійну зміну кадрів у цій галузі пов'язано з мінімальними вимогами з боку роботодавців до своїх працівників. Люди, які шукають додаткове джерело прибутку (перш за все молодь, у т.ч. студенти), можуть скористатися тимчасовим працевлаштуванням. Сприятиме зростанню зайнятості і збільшення особистих доходів родин та наявність вільного часу, щоб їсти не вдома і частіше їздити у відпустки. Крім того, кількість робочих місць у цій сфері значно збільшиться завдяки Євро-2012. Гарантуватиметься працевлаштування пекарів, кухарів у буфетах та кафе самообслуговування, оскільки стає більше самостійної молоді віком від 18 до 24 років та через швидкий темп її життя. З іншого боку, зайнятість працівників кафетеріїв при установах буде не такою інтенсивною. Вони не встигатимуть за зростанням надання освітніх та оздоровчих послуг. Багато ВНЗів та лікарень намагатимуться у майбутньому всіляко задовольняти вимоги до якості їжі з боку своїх клієнтів (студентів, викладацького колективу, пацієнтів), залучаючи високопрофесійних кухарів.

Технічні секретарі

З'явиться багато нових вакансій, особливо для кваліфікованих і досвідчених секретарів. Розвиток приватного медичного обслуговування та юридичних послуг приведе до збільшення вакансій для секретарів у сферах охорони здоров'я та юриспруденції.

Через поширення застосування нової офісної техніки очікується зменшення кількості секретарських посад в інших галузях.

Праця секретаря стала більш продуктивною завдяки використанню нової офісної техніки. Іноді такі традиційно секретарські обов'язки, як друкування, облік доручають працівникам інших відділів. У багатьох офісах один секретар все частіше обслуговує одночасно декількох керівників або цілий відділ. Це також призводить до зменшення кількості робочих місць.

Але, незважаючи на цей очікуваний спад, розвиток нових галузей, таких як добір персоналу, менеджмент, обробка даних викличе появу нових вакансій для секретарів. Крім того, багато секретарських обов'язків не так легко автоматизувати, оскільки вони мають взаємодіючий, обопільний характер. Таким чином, секретарі продовжуватимуть відігравати ключову роль у діяльності офісів багатьох організацій.

Туристична діяльність

Зайнятість працівників туристичних агентств зростатиме швидше, ніж у середньому темпі. Відкриття нових та розширення старих агентств приведе до появи нових робочих місць, але багато вакансій з'явиться через те, що досвідчені агенти змінять сфери діяльності.

До 2015 року помітно збільшиться кількість подорожей, пов'язаних як із відпустками, так і з відрядженнями. Послуги авіакампаній стануть більш доступними. Турагенства організовуватимуть більше турів для вітчизняних та іноземних відвідувачів і часто робитимуть знижки.

У близькому майбутньому деякі нововведення (такі, як доступ через Інтернет до інформації про подорожі, вдосконалення у системі замовлення квитків) призведуть до скорочення кількості робочих місць в агентствах. У той самий час наслідки користування такими нововведеннями ще невідомі, оскільки більшість клієнтів продовжуватиме вдаватися до послуг турагенств для забезпечення надійності, заощадження часу та, у деяких випадках, грошей.

Діяльність турагентств чутливо реагуватиме на економічні перепади та міжнародні політичні кризи. Тому кількість робочих місць постійно коливатиметься. Набере свого розвитку історичний та зелений туризм. Крім агентів з організації туризму, гідів-перекладачів, екскурсоводів зросте попит на стюардів, провідників, супроводжувачів, які здійснюватимуть індивідуальне супроводження туристів, членів їх сімей та осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Урядові керівники та законодавці

До 2015 року кількість урядових керівників навряд чи збільшиться, якщо збільшиться взагалі.

Зростатиме кількість посад на місцевому рівні, де влада району (міста) братиме на себе нові зобов'язання, перейде до професійного менеджменту, щоб реалізувати питання регулювання та довготермінового планування. Ряд виборних посад буде перетворено на оплачувані (або навпаки).

Під час виборів у новоприбулих урядових керівників з'являтиметься можливість віддалити від влади попередніх керівників або посісти звільнені посади.

Фармацевти

До 2015 року постійно зростатиме попит на випускників фармацевтичних ВНЗів та факультетів через те, що у країні триває формування мережі аптечних установ, а для багатьох вітчизняних та іноземних інвесторів є привабливими дешева робоча сила, виробничі площі, обладнання та, перш за все, сировинна база для налагодження випуску медичних препаратів та ліків, здатних конкурувати на світовому ринку фармацевтичної продукції.

У професійному розрізі фармацевтична галузь у близькій перспективі "ганятиметься" за такими фахівцями, як "провізор-косметолог", "провізор клінічний", "провізор-гомеопат", "провізор-токсиколог", "провізор-аналітік".

Фахівці з маркетингу

Потреба у фахівцях зі збуту, маркетологах, завідувачах відділів реклами тощо – дуже висока. Досвідчені, зі стажем роботи випускники ВНЗів із високим рівнем творчого потенціалу та умінням спілкуватися з людьми матимуть більше шансів.

До 2010 року очікується стрімке зростання попиту на директорів зі збуту, завідувачів відділів реклами та фахів із зв'язків із громадськістю. Це зумовлено інтенсивною конкуренцією на внутрішньому та світовому ринках товарів і послуг, що пропонуються споживачам та вступом України до СОТ. Управлінські заклади, а також установи у справах зв'язку із громадськістю постійно розвиватимуться. Чимало компаній, які за останні роки за різних причин закрили свої рекламні відділи під час скорочень, зараз заручаються підтримкою фірм, що спеціалізуються на рекламі та маркетингу.

Фахівці сфери фізичних, математичних та технічних наук

Попит на фахівців цієї сфери діяльності суттєво диференціюється як у функціональному, так і у регіонально-галузевому розрізі. Так, перспективними, випитаними на всіх ринках праці будуть такі професії, як "Актуарій" (професіонал із моделювання страхових систем), "Інженер-радіолог", "Інженер-радіофізик", "Математик-аналітик з дослідження операцій", "Економіст-демограф", "Економіст-статистик". Окремо слід відзначати збільшення у 2,5-3,0 рази до 2015 року (порівняно з 2007-2008роками) попиту на кваліфікованих програмістів та професіоналів, близьких до них ("Інженер із застосування комп`ютерів", "Інженер-програміст", "Адміністратор системи", "Аналітик з комп`ютерних комунікацій", "Аналітик з консолідованої інформації", "Аналітик комп`ютерних систем", "Аналітик комп`ютерного банку даних", "Конструктор комп`ютерних систем", "Інженер з програмного забезпечення комп`ютерів"). За цим напрямом роботи вистачатиме як для прикладних, так і для системних програмістів в обчислювальних центрах, на фірмах із розробки програмного забезпечення. Ці підприємства належать до комп`ютерної галузі, яка швидко розвивається. Оскільки рентабельні підприємства намагаються контролювати свої витрати та не відставати від технічного прогресу, їм будуть потрібні програмісти для спрямування діяльності у нове русло. Чимало програмістів можуть стати професіоналами із системного аналізу. Консолідація та централізація систем і прикладних програм сприятиме уповільненню зростання зайнятості програмістів, починаючи з 2010-2012рр. Поширення набудуть комплекти програмного забезпечення, найсучасніші мови програмування, а користувачі зможуть створювати власні програми відповідно до своїх зростаючих потреб. Українським виробникам програм можна буде конкурувати із зарубіжними підприємствами у сфері програмування, оскільки за кордоном стандартні операції здійснюються з дуже великими витратами.

Програмістам із мінімальним практичним досвідом буде набагато важче знайти роботу, оскільки від них вимагатимуться неабиякі вміння. Більше шансів матимуть випускники ВНЗів із практичним досвідом та знанням різних мов програмування, таких наприклад, як С++, Smalltalk, Visual Basis, Ada та Java, а також найсучасніших мов, що використовуються в управлінні базою даних та у прикладних інтернетівських програмах.

Бажаючі стати програмістами неодмінно повинні поєднувати навчання із практичною роботою. При працевлаштуванні на перше робоче місце роботодавці висуватимуть вимоги до технічних знань та розуміння своєї справи. Перевага надаватиметься фахівцям, які знайомі із мультимедійними технологіями, графічним інтерфейсом користувача та інструментальними засобами програмування 5 покоління.

У той самий час професії технічних службовців "Оператор комп`ютерної верстки", "Оператор ЕОМ та ОМ" після зростання попиту в останні 5 років у близькому майбутньому будуть зіштовхуватися із проблемами його поступового згортання у подальшому.

Більше шансів здобути роботу матимуть ті, хто добре знається на різних операційних системах і знайомий із сучасними технологіями, стрімкий розвиток яких значно зменшив розміри комп`ютерної техніки та ціни на неї, але розширив можливості збереження та обробки інформації. Складне комп`ютерне обладнання та програмне забезпечення до нього до 2010 року знайде своє місце у пріоритетних галузях промисловості, широко застосовуватиметься у медицині, освіті та управлінні. Зарубіжні компанії вже випускають більш зручні для користувача системи, що значно скорочує необхідність в операторах. Нові технології вимагатимуть від них виконання більшої кількості операцій. Робота стане дуже напруженою і, як наслідок, все менше і менше операторів будуть залучатися до виконання складних операцій. Виникне необхідність удосконалення своїх знань, щоб аналізуючи дії комп`ютера, знайти шляхи до підвищення продуктивності праці.

У той самий час попит на фахівців цієї сфери (фізики, хімії, математики) для викладацької та наукової діяльності не буде суттєво змінюватися через низький рівень платні, конкуренцію за вакансії з боку старших вікових груп та, як наслідок – постаріння кадрів, бо намагання (особливо у науці) фахівців у позапенсійному віці працювати до "останнього" буде домінуючим чинником, принаймні у найближчі 5-6 років.

Художники-конструктори (дизайнери)

Ця професія приваблює багатьох. Талановитих людей в цій галузі вистачає і тому має місце конкуренція за вільні робочі місця. Без спеціальної освіти, творчих здібностей, наполегливості важко буде досягти успіхів у кар'єрі дизайнера.

Професіоналам-флористам буде легше знайти роботу через її відносну низькооплачуваність та обмеженість можливостей для подальшого просування у цій сфері. Хоча на найближчі 5 років попит на їх послуги поки що перевищуватиме пропозицію через малий обсяг підготовки флористів.

У цілому до 2015 року очікується помітне зростання попиту на дизайнерів та проектувальників. Це пояснюється необхідністю виробляти нову якісну та безпечну й зручну у використанні продукцію за допомогою складної сучасної техніки, що матиме застосування у медицині, на транспорті та у більшості галузей промисловості. Необхідність створення професійних проектів приватних осель, офісів, ресторанів та інших установ, у тому числі будинків для людей похилого віку, сприятиме зростанню зайнятості серед майстрів з інтер'єру. Мистецтво аранжування квітів буде розвиватися разом із квітковими магазинами та крамницями. Зростатиме попит на модельєрів та проектувальників меблів, оскільки широкі верстви населення зорієнтовані на "крик" моди та тяжіють до створення евентуальних до європейських умов мешкання. Отримуватимуть перспективну роботу і ландшафтні дизайнери.

Юристи

До 2010 року конкуренція серед бажаючих стати адвокатами чи суддями буде особливо жорсткою. У майбутньому передбачається велика кількість безробітних дипломованих юристів.

Протягом 1990-х років попит на адвокатів зростав дуже швидко, але за останні кілька років подібної інтенсивності не спостерігається. До 2010 року очікується скорочення попиту на юристів. Це пояснюється зниженням кількості малих підприємств та ділової активності. Стабілізуючим чинником виступатиме необхідність застосування юридичних норм у різних сферах людської діяльності (охорона здоров'я, інтелектуальна власність, міжнародне право, старі норми права, сексуальні домагання та навколишнє середовище). Доступність юридичних установ та поширення практики завчасного сплачування за юридичні послуги надасть можливість менш заможнім людям звертатися до юристів.

Але процес працевлаштування юристів так і матиме повільні темпи через їх суттєве "перевиробництво" багатьма ВНЗами та низький рівень підготовки в них [100]. Намагаючись зменшити витрати на юридичні послуги, чимало малих підприємств звертатиметься до консалтингових фірм з питань виплат своїм службовцям, оформлення необхідних документів та за одержанням інших послуг, що зведе нанівець потребу в юридичних послугах, зменшить ризик порушення законодавства тощо.

З кожним роком стає все більше випускників юридичних ВНЗів. Їх чисельність у 1995-2008 рр. збільшилася більш як у 55 разів у порівнянні з 1975-1990рр. Це призведе до того, що багато молодих юристів змушені будуть займатися діяльністю, яка мало їх цікавитиме чи такою, що не гідна їх кваліфікації. Деякі з них зможуть також влаштуватися на адміністративних посадах у банках, страхувальних фірмах, у компаніях, що займаються операціями з нерухомістю, урядових відомствах та в інших організаціях.

Для тих, хто не зможе знайти постійної роботи, державі слід стимулювати створення приватних фірм з укомплектування персоналу. Ці установи забезпечуватимуть фахівців тимчасовою роботою, доки вони (клієнти або фірми) не знайдуть собі постійного місця роботи.

Роботодавці надаватимуть перевагу випускникам із поглибленими знаннями податкового законодавства, патентного та господарського права та знавцям судової практики в авіаційних, морських та інших транспортних справах. Підприємці та посадові особи користуються послугами адвокатів, тому рівень працевлаштування у великих юридичних фірмах зростатиме. Більшість вакансій із "твердим" окладом є у містах, де сконцентровано урядові відомства та великі корпорації. Юристів, які працюють не за наймом, відносно небагато, що свідчить про певні труднощі у тому, щоб розпочати власну практику поряд із великими конкуруючими фірмами. Ускладненість законодавчої системи, а також витрати на юридичні розслідування ведуть до спеціалізації та сприяють розвитку саме великих фірм.

Нестабільність економіки може негативно позначитися на діяльності деяких категорій юристів. Так, економічний спад призводить до зниження попиту на такі юридичні послуги, як планування власності, складання заповітів та виконання операцій, пов'язаних із нерухомістю. Деякі корпорації та юридичні фірми не наймають юристів, доки не поліпшаться їх справи. Однак деякі чинники пом'якшують становище юристів у період економічного спаду, коли з'являється низка інших проблем, таких, наприклад, як банкрутство підприємств, позбавлення права викупу закладеного майна тощо.

Попит на суддів буде незначним. Зростатиме суспільне занепокоєння рівнем злочинності, люди прагнуть захисту і справедливості. Традиційно судді залишаються на своїх посадах доки не постаріють, тому суддею стати дуже важко, оскільки виникає необхідність не лише конкурувати із високопрофесійними юристами, але й заручитися політичною підтримкою, щоб обійняти відповідну посаду.