Освітньо-професійні стандарти у контексті реформування системи підготовки кадрів

2.2.2. Порядок роботи з Класифікатором професій ДК 003:2005 та змінами до нього

КП складається зі вступної частини, опису розділів класифікації професій, власне класифікації професій, Додатка А "Покажчик професійних назв робіт за кодами професій", Додатка Б "Абетковий покажчик професійних назв робіт", Додатка В "Похідні слова до професій (професійних назв робіт)".

Більш детальна структура КП полягає у такому.

КП складається з розділів: 1 – "Сфера застосування"; 2 – "Загальні положення"; 3 – "Основні положення"; 4 – "Описання розділів класифікації професій"; з власне самої Класифікації професій (розділ 5); з Додатка А "Покажчик професійних назв робіт за кодами професій", Додатка Б "Абетковий покажчик професійних назв робіт", Додатка В "Похідні слова до професій (професійних назв робіт)".

У розділі 1 "Сфера застосування" йдеться про обов'язковість застосування КП підприємствами, установами та організаціями України та наголошується на ролі цього документа як джерела інформаційної підтримки при вирішенні різних питань, що пов'язані з управлінням персоналом та підготовкою статистичних даних з праці.

У розділі 2 "Загальні положення" йдеться про взаємозв’язок КП із
ІSСО-88, аналізуються деякі відмінності між цими документами. У ньому також зазначається, що об'єктами класифікації в КП є професії, вказуються методи класифікації цих об'єктів.

У розділі 3 "Основні положення" визначаються такі основні поняття КП:

робота, тобто певні завдання та обов'язки, що виконані, виконуються чи повинні бути виконані однією особою. Робота є статистичною одиницею, що класифікується відповідно до кваліфікації, необхідної для її виконання;

кваліфікація, тобто здатність виконувати завдання та обов'язки відповідної роботи. Кваліфікація визначається рівнем освіти та спеціалізацією;

професія, тобто здатність виконувати подібні роботи, які вимагають від особи певної кваліфікації.

У цьому самому розділі зазначається, що структурно КП складається з кодів і назв класифікаційних угруповань (розділів, підрозділів, класів, підкласів та груп професій). На найвищому щаблі ієрархічної структури КП є розділи, коди яких складаються з однієї цифри, на найнижчому – групи, коди яких складаються із п'яти цифр (п'ята відокремлюється від перших чотирьох крапкою). Тобто код кожного професійного угруповання складається з коду професійного угруповання КП, яке є на один щабель вище в ієрархічній структурі Класифікатора, і додаткової цифри (у випадку груп – крапка з цифрою).

Кожна професійна назва роботи належить до окремого професійного угруповання, де зосереджено професійні назви споріднених робіт, а кожне таке професійне угруповання має свій код КП, перша цифра якого є номером відповідного розділу КП. Код кожної професійної назви роботи збігається з кодом професійного угруповання на найнижчому щаблі ієрархічної структури КП, до якого належить ця назва роботи.

Слід зауважити, що розподіл за групами передбачено не для всіх професійних назв робіт. Відповідні підкласи розподіляються на групи у тих випадках, коли однотипні (споріднені) професійні назви робіт, що належать до одного підкласу КП, слід виокремити залежно від передбаченого для них більш деталізованого рівня кваліфікаційних вимог (складності робіт) або коли є необхідність показати певну їх спеціалізацію (наприклад, наукова робота, робота в апараті місцевих органів державної влади тощо) (Таблиця 7).

КП ДК 003:2005

Класифікаційне угруповання КП

Код КП

Назва класифікаційного угруповання

Професійні угруповання

Розділ

3

Фахівці

Підрозділ

32

Фахівці в галузі біології, агрономії та медицини

Клас

321

Фахівці в галузі біології та агрономії

Підклас

3213

Консультанти в сільському, лісовому, водному господарствах та в природно-заповідній справі

Група

-

-

Професійна назва роботи

3213

Фахівець з бджільництва

Таблиця 7 Розподіл професійних назв робіт окремих фахівців у сфері біології та агрономії за професійними угрупованнями в ієрархічній структурі КП

У цьому прикладі ієрархії відсутнє таке угрупування, як група.

У розділі 4 "Описання розділів класифікації професій" наводяться найменування розділів класифікації професій, загальні характеристики професій, що належать до кожного розділу, їх професійні завдання, спеціалізація на окремих типах діяльності, а також узагальнені кваліфікаційні вимоги до них.

У розділі 5 "Класифікація професій" у вигляді таблиці наводяться назви всіх професійних угруповань КП та їх коди.

У таблицях Додатків А та Б вміщено покажчики професійних назв робіт з КП за кодами та абеткою. Крім того, для кожної професійної назви роботи надається додаткова довідкова інформація (якщо вона є) щодо кодів ОКПДТР (укр. – ЗКППТР), номерів випусків ЄТКД (Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих – ЕТКС) та ДКХП.

Окремі професійні назви робіт у КП виписано з використанням дужок. У дужках відповідно до структури КП можуть подаватися: складова професійної назви роботи, вид економічної діяльності або напрям використання професійної назви роботи, загальноприйнятий іншомовний синонім професійної назви роботи тощо [76].

У Додатку В "Похідні слова до професій (професійних назв робіт)" наводяться похідні слова, за допомогою яких можна розширювати базові професійні назви робіт із КП, а також правила та можливі випадки такого розширення (Примітки 1 та 2), коли необхідно уточнити місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності. Застосовувати похідні слова до назв професій можна лише за умови, що новоутворених назв посад немає в такому вигляді у КП та вони належать до того самого розділу, підрозділу, класу, підкласу та групи (якщо така є), що й "базова" професійна назва роботи з КП, від якої було утворено похідну. У разі необхідності можна застосовувати і декілька похідних слів, наприклад: "перший заступник", "помічник заступника", "змінний гірничий" тощо [77].

Згідно з Приміткою 2 Додатка В для внутрішнього використання у відповідних випадках можна розширювати "базові" професійні назви робіт також за допомогою термінів і слів, які не наводяться в Додатку як "похідні".

Наприклад, до професії "Психолог" з кодом КП 2445.2 для внутрішньофірмового застосування можна утворювати такі уточнювальні назви, як "Психолог на виробництві", "Психолог у закладах з виконання покарань", "Психолог з наймання персоналу" тощо.

Користувачам слід орієнтуватися на використання офіційно виданих Класифікаторів, зокрема на:

• перше видання Класифікатора ("Праця", 1995), Зміни №1, №2, №3 ("Соцінформ", покажчик "Стандарти", 1997-2000рр.) [78];

• перше видання Класифікатора зі змінами та доповненнями, Зміни №1, №2, №3 ("Соцінформ", покажчик "Стандарти", 2001р.), Зміна №4 ("Соцінформ", покажчик "Стандарти", 2002р.), Зміна №5 ("Соцінформ", покажчик "Стандарти", 2003р.) [79];

• друге видання КП ("Соцінформ", 2005р.) [64], Зміна №1,2 до нього ("Соцінформ", 2007р.) [80].

Наголосимо на тому, що застосування підприємствами десятків неофіційних видань КП та змін до нього, враховуючи електронні версії, призводить до присвоєння помилкових кодів та назв професій.

Наявність великої кількості несанкціонованих видань КП свідчить, з одного боку, про зацікавленість користувачів у ньому, а з іншого – про слабкість контролю з боку відповідних управлінських та контрольно-ревізійних структур [81].