Ситуаційний менеджмент

Тема 2. Ситуації кризи в соціально-економічному розвитку. Тенденції виникнення можливості розв’язання проблемних економічних ситуацій

При розгляді зазначеної теми доцільно виокремити такі категорії, як ситуація і криза. При цьому, особливу увагу слід звернути на кризові ситуації, визначити їх місце у ситуаційному менеджменті і виділити фактори ризикового впливу. Саме тут важливим є усвідомлення можливості ситуаційного управління: свідома діяльність людини дозволяє шукати і знаходити шляхи виходу з різних ситуацій, концентрувати зусилля на вирішенні найскладніших проблем, використовувати нагромаджений досвід, пристосовуватися до ситуацій, що виникли. Класифікацію ситуацій слід проводити за наступними ознаками:

1) рівнем керованості;

2) змістом;

3) складністю;

4) повторюваністю;

5) наслідками;

6) ступенем передбачуваності;

7) причиною виникнення.

Рекомендується не залишати без уваги основні фактори, які визначають ефективність ситуаційного менеджменту: професіоналізм і спеціальне навчання, мистецтво управління, дане природою і спеціальною підготовкою, методологія розробки ризикових рішень, науковий аналіз ситуацій, корпоративність, лідерство, оперативність та гнучкість управління, стратегія і якість існуючих програм, людський фактор, система моніторингу. Розуміння, диференціація та використання цих факторів дозволить успішно здійснювати ситуаційне управління.

Процесів, що підлягають управлінню та не підлягають йому (керовані та некеровані процеси), слід розглянути в контексті розвитку управління в процесі життєдіяльності організації, акцентуючи увагу на співвідношенні керованих і некерованих процесів, що є показником досконалості та мистецтва управління.

При дослідженні тенденцій виникнення і можливості розв’язання проблемних економічних ситуацій доцільно розглянути сутність, закономірність та види економічних криз, а також причини економічних циклів і ситуацій криз. З’ясуванню їх змісту допоможе поетапний розгляд фаз циклу та характерні особливості макро- і мікро- криз.